| MultiCore a întrebat:

Am o întrebare în legătură cu durata de viață a bateriilor Li-Ion. Din câte am citit, pentru a le asigura o bună funcționare pe o perioadă îndelungată de timp, este recomandat ca nivelul energiei să se păstreze undeva între 30%-80%. Asta însemnând reîncărcări dese și scurte (să zicem în fiecare zi de maxim 1-2 ori). Este o strategie de marketing prin care suntem păcăliți să facem exact opusul, nevoia de a schimba bateria survenind în maxim 1-2 ani? Adică este bine să mergem prin cicluri de descărcare completă - încărcare completă?

3 răspunsuri:
| Moraru_Alex_2002 a răspuns:

Depinde la ce il folosesti si cat il folosesti. Tine-l departe de frig si foloseste-o. Daca crezi ca bateria se strica prea repede, consulta manualul de utilizator (daca are) contacteaza suport-ul online, sau de la magazin. Daca nu poti primi nici o informatie sau informatiile pe care le-ai primit sunt false, poti contacta Protectia Consumatorului dar doar cu dovezi clare iar bateria trebuie sa se prezinta in stare intacta si fara modificari sau alte obiect atasate de ea.Nu prea ma descurc in baterii, dar poti sa vezi planul bateriei (nu sunt expert in baterii) iar marketingul e facut special incat ca tu sa cumperi in continuu obiect, asa mentinand fluxul constant de clienti, deci, daca bateria ta nu o sa mai mearga, e clar de ce...

| Moraru_Alex_2002 a răspuns (pentru Moraru_Alex_2002):

Posibilitatea de a reclama un produs difera de la o metoda de plata la alta, deci, daca platesti la posta, nu te astepta ca bateria sa fie functionala pentru ca nu stii niciodata...

| MultiCore explică (pentru Moraru_Alex_2002):

Nu ai răspuns la întrebarea mea, ai inventat tu o altă întrebare... E chiar așa greu să citești întrebarea până la sfârșit?