| ClickHere a întrebat:

Salut, am o intrebare. In legatura cu laptopul, nu stiu cum sa incarc bateria, deci bateria este pornita, si se aprinde acel LED rosu (led-ul are deasupra o baterie inscriptionata) Si tot ramane rosu, nu incarca deloc ce trebuie sa fac, nu ma pricep le din astea, cablul este bagat in laptop, si cand il scot se inchide laptopul, si daca il deschid fara cablu doar cu bateria nu porneste deloc. Cred ca ati inteles la ce ma refer. Putin ajutor daca se poate, multumesc!

8 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Probabil trebuie inlocuita bateria! De cat timp ai laptop-ul? Verifica ce garantie are! De regula, pentru baterie, garantia este intre 6 si 12 luni. Succes!

| viotedy a răspuns:

Ii defect incarcatorul

| hashu1985 a răspuns:

Sunt 3 variante:
1.Bateria s-a defectat(ori montajul electronic, ori vreunul din elementi)
2.Defect incarcatorul
3.Defect "charging-controlerul" de pe placa de baza a laptopului

Laptopul porneste si sta aprins conectat la priza?

| ClickHere explică (pentru hashu1985):

Da, il tin conectat la priza, fara cablu nu porneste. Eu nu stiu alta chestie, cum se incarca? Se incarca in timp ce il tin pornit sau cum? Sau merge si cand este inchis, ca ledul ramane rosu si cand inchid laptopul.

| hashu1985 a răspuns:

N-am inteles nimic.
Daca il ti in priza laptopul functioneaza?

| ClickHere explică (pentru hashu1985):

Da functioneaza doar la priza. Daca il scot din priza s-a stins, si nu inteleg cu bateria cum sa o pun in functiune, sa mearga si din baterie nu numai toata ziua in priza.

| hashu1985 a răspuns (pentru ClickHere):

Da...raman cele 2 variante.Defect din baterie sau de pe placa de baza.Incarcatorul e bun.
In windows in dreapta jos langa ceas iti apare un X rosu pe baterie?

| ClickHere explică (pentru hashu1985):

De fapt nu-mi arata nici o baterie in bara de start, langa ceas langa celelalte aplicatii. straight face