| AdEHELPaLl a întrebat:

Salut! Am o întrebare în legătură cu ps4 ul slim de 500 de GB și hdmi ul! Merge sa conectez un ps4 slim de 500 de GB la un televizor care are hdmi 1. 4 arc?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Da, poți conecta PS4 slim prin portul HDMI de ieșire, către portul HDMI ARC din televizor.

ARC (Audio return channel) este un protocol doar, o nouă caracteristică adăugată portului, ce permite redarea semnalelor audio interne sau externe (adică din televizor către alte sisteme audio sau invers - boxe/difuzoare/combine muzicale/Home cinema s-a.m.d). Portul ARC funcționează în același regim, capabil să ofere atât suportul video cât și audio de la o sursă externă, cum ar fi consola ta.

Din setările televizorului poți seta modul de funcționare al portului HDMI ARC (as output audio/as input audio/as input video+audio).

| AdEHELPaLl explică (pentru GPA):

Si dacă nu setez din TV tot merge?

| GPA a răspuns (pentru AdEHELPaLl):

Da, se poate. Dacă televizorul oferă un regim automat de funcționare (în setări, la portul HDMI - automatic), el va seta portul în funcție de semnalele primite.

| AdEHELPaLl explică (pentru GPA):

Doamne nu știu cum sa ți mulțumesc pentru ca ma uit pe net de fff mult timp și urmează sa-mi iau ps4 și am un TV horizon ți am zis cu hdmi și în paranteza scrie arc

| AdEHELPaLl explică (pentru GPA):

Deci merge direct adică îmi vine ps ul cu o hdmi ul și bag în ps4 și după in TV și merge, nu?

| GPA a răspuns (pentru AdEHELPaLl):

Da

| AdEHELPaLl explică (pentru GPA):

Dacă nu te superi mai am o întrebare! : DC când dau pe TV pe un canal cu HD și dau după pe hdmi apare rezoluția 1920x 1600 ceva de genu iar când dau pe unu nonhd apare 804x806 pe hdmi1

| AdEHELPaLl explică (pentru GPA):

?

| AdEHELPaLl explică (pentru GPA):

Uita te mai jos bro=(

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da merge