| Cerbul47 a întrebat:

Salut,am o intrebare in viitor cu un i5 9400f imi va ajunge rtx 2060 cu 6gb in 1080p sau o sa am nevoie de mai mult vram?
Si va fi bottleneck intre procesor si placa video in viitor?
(16 gb ram) o sa am.

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Ceva de genul acesta am si eu, doar ca in loc de i5 9400f am AMD R5 2600. Nu vei avea nicio problema in FHD (si QHD merg jocurile momentan), doar daca vrei dxr s-ar putea as simti nevoia de un 2070.

| Cerbul47 explică (pentru aXy99):

Nu am nevoie de dxr doar sa pot duce jocurile la maxim in macar 75 fps constant.

| Cerbul47 explică (pentru aXy99):

Pe un termen lung

| aXy99 a răspuns (pentru Cerbul47):

Da, e perfect. Daca e nevoie scazi de la very high pe high.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel putin pana prin 2021 sigur nu.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Crede-mă că în 1080p nu ai nevoie de mai mult videoram, rtx 2060 este perfect, duce bine unele jocuri chiar si in 1440p. Iar cu un i5 o sa fie putin bottleneck, recomandarea mea ar fi ca in loc sa investesti in o placa video mai bună decât ai specificat tu mai bine iti iei un i7 8th gen

| aXy99 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Asa este, are Vram-ul mai bun decat modelele vechi, jocurile consuma mai putin vram la 2060 decat la 1060, spre exemplu. Pentru fhd e perfect.