| hellvin a întrebat:

Salut, am o intrebare legata de PC.

Acum 3 zile ma jucam linistit GTA V si s-a blocat PC-ul, iar dupa 3 secunde si-a dat restart. Si de atunci, tot am problema asta, in fiecare joc el se blocheaza dupa 5 minute si isi da reset.
Problema e ca joc aceleasi jocuri de ceva timp si nu mi-a mai facut asa. Pana si in CSGO se restarteaza.

Config
MB: AsRock Z170 Pro4S
CPU: i5-6600k @ 3. 5Ghz (4 core / 4 thread)
RAM: 16GB
GPU: Radeon R9 380 @ 2GB
HDD: 1TB Toshiba
SSD: 120GB ADATA
PSU: Nu mai stiu, oricum e de 650W
Case: Zalman Z11 Plus

Am banuieli cum ca ar putea fi de la procesor, acesta intrand in overheat. Desi am carcasa aerisita bine, de 5 ventilatoare (1 sub ea, 1 deasupra, 2 pe laterale si 1 in spate) si coolerul lui e unul destul de mare cu 1700 rotatii pe standard si cu 6000 pe Performance.
Sau ar putea fi de la sursa si sa nu livreze destul curent.
Ce-i drept, in ultimul timp e tensiunea cam slaba (imi "palpaie" becurile in toata casa).

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Rezolva cu tensiunea si apoi (daca nu merge nici asa) reinstaleaza Windowsul.

| hellvin explică (pentru Salontanul):

E Windows 10 Pro cumpărat, am trimis e-mail pentru suport și cei de la Microsoft au spus că versiunea 1803 (adică ce am eu) a fost trimisă spre update abia după ce a fost stabilizată perfect pentru a nu exista probleme.
Întradevăr, Windowsul este cauza, dar fiindcă SSD meu rulează pe idle în minim 40 grade. Și in-game, probabil ajunge la 60 și e normal să-și dea reset cred. Oricum, până aflu care e cauza mai durează...

| flixbuster a răspuns:

Ma intai fa un memtest sa excluzi probleme de RAM.

Daca memtest este ok, fa un stress test cu prime95 in timp ce monitorizezi temperaturile cu HWMonitor. Daca vezi ca temperatura CPU se duce spre 100 grade celsius si apoi se blocheaza, clar ai o problema de racire.

Testul cu prime95 il faci minim 1h, ar trebui macar vreo 3-4 ore ca sa fie relevant. La modul ideal, un sistem se considera stabil daca ruleaza prime95 fara probleme timp de 24h (este folosit din plin de overclockeri).

| hellvin explică (pentru flixbuster):

E stabil...răcire cu lichid și ventilatoare (nu coolere) beQuiet. CPU nu depășește 65 grade in-game.
GPU menține 65-70 maxim, după cel puțin 2-3 ore de joc continuu.

Problema mea nu e de software, e de hardware. Și azi am verificat temperaturile pe idle...nimic peste 33 grade, în afară de SSD care stă în 40. La el a venit vara aparent.

| flixbuster a răspuns (pentru hellvin):

Foloseste asta si analizeaza minidump-urile (daca ai asa ceva dupa crash):

http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

| Levington a răspuns:

Incearca sa intalezi jocul din nou! De obicei Gta-urile se blocheaza cand le lipseste un document din folderul de baza!

| hellvin explică (pentru Levington):

PC meu își dă restart în orice joc și plus de asta, toate jocurile sunt cumpărate și primesc update-uri zi de zi de la Steam, deci nu ar avea de ce să aibă fișiere lipsă. Problema e de la hardware, nu de la software.