| nestiy a întrebat:

Am o intrebare legata de procesoare si coolere. Cand cumpar un procesor fara cooler inclus cum se procedeaza la montare? Ma refer la pasta termoconductoare care se aplica pe procesor. Am auzit ca unele coolere vin cu ea deja pusa si sunt putin confuz. Un tutorial ceva sau o explicatie as avea nevoie. Si la ce ajuta mai exact pasta aceea?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca au te ai scos, le montezi si gata, daca nu cumperi tu extra.
pasta are rolul de a asigura transferul termic intre procesor si cooler

| Alexul99 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=NJjfubmMj2w
Este adevarat, unele coolere vin cu pasta preaplicata, dar nu toate, mai bine te asiguri, iar daca nu are si pasta termoconductoare aplicata iti recomand sa cumperi una fiindca este foarte ieftina.

| Daniel_Marius_1991_EMFT a răspuns:

Poti verifica daca are.
Daca nu are trebuie neaparat sa ai pui, sunt de cumparat la seringa, nu e scumpa.
Daca nu are acea pasta al pui degeaba pentru ca pasta face legatura intre procesor si placa, fara ia nu are nici un rol...