| Ngb_Slverr_1970 a întrebat:

Salut
Am o întrebare procesorul poate sa face boom?
Adică are pasta si sta 60 62 de grade

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu face bum dar se arde. Acuma, depinde si de procesor. Daca spuneai denumirea ne lamuream. Poate ca 70 grade este temperatura normala si el n-o atinge.

| Ngb_Slverr_1970 explică (pentru Salontanul):

Intell pentium

| Salontanul a răspuns (pentru Ngb_Slverr_1970):

Si modelul?

| untu a răspuns:

Este posibil, cum a explodat laptopul lui Mircea Badea (,, In gura presei'') si scoate fum din laptop! Vezi la https://www.youtube.com/watch?v=IW4ekqEp6SE

| Salontanul a răspuns (pentru untu):

Daca exploda il ardea pe fata. N-a explodat. Doar a scos fum. E o diferenta semantica!

| untu a răspuns (pentru Salontanul):

Dar se poate exploda, cum este posibil sa explodeze telefoanele mobile!

| Salontanul a răspuns (pentru untu):

Nu "se poate exploda" (gresit gramatical). Poate exploda doar bateria in care se produc gaze. Procesorul este din siliciu. Siliciul nu explodeaza ci doar se topeste.

| untu a răspuns (pentru Salontanul):

Ai dreptate ca uitasem ca procesorul este facut din siciliu (sticla)!

| Salontanul a răspuns (pentru untu):

De aceea Partea de sud a orasului San Francisco se numeste "Silicon Valley". Numele "poetic" provine de la concentratia mare de producatori cipuri printre care si Intel si Apple.

| untu a răspuns (pentru Salontanul):

Serios? Nu stiam de unde provine numele de,, Silicon Valley"! Dar aud destul de des si e deja celebru in toata lumea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are protectie, cam la 90-100 grade, se stinge automat, din cauza supraincalzirii si pe deasupra face si de 3-4 ori beep ca sa te avertizeze ca nu-i ceva in neregula.

| StGaLLa a răspuns:

Are protectie daca din BIOS este activat el se inchide automat la prajire fiindca sursa are protectie ea fizica fara sa-i fie setata de nimeni. Precizeaza tipu procesorului sunt unele de la AMD care rezista pana in 70 de grade spuse de cei de la AMD Tehnology si cele INTEL care rezista unele modele pana in 80 de grade spuse tot de cei la Intel. Cautati modelu tau de procesor pe google la sfarsit inainte sa dai enter scrie si firma de cine e fabricat Intel, amd sa te dee pe situ lor oficial sa vezi detalii despre procesor

| Darjan_Darius_1994 a răspuns:

Procesorul nu poate exploda, are protectie. Unele se opresc altele reduc performanta, pentru racire.