| Raduu4ever a întrebat:

Am o intrebare putin banala cred! De curand am achizitionat un ceas de mana. Daca il opresc si il pun in functiune doar cand ies cu el, durata la baterie este mai indeluganta decat daca l as lasa tot timpul pornit? Eu ma gandesc ca da, insa am auzit si alte opinii ca nu.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca lasi bateria intr-un ceas sa functioneze tot timpul, ea va tine cel putin un jumat de an, chiar daca bateria este de fabricatie mai veche (de cativa ani). Cu o baterie buna, noua, ceasul poate functiona chiar si peste un an.

Daca insa ceasul nu functioneaza, intervine factorul de oxidare si de depunere a diferitor substante din atmosfera pe mecanism, ceea ce poate duce chiar si la distrugerea ceasului.

Din aceste motive, iti recomand sa lasi in functiune ceasul tot timpul, fiindca costul bateriei este mult mai muc (2-3 lei) fata de pretul ceasului!

2 răspunsuri:
| ProdanLiviu a răspuns:

Da, este mai lungă. Pentru ca bateria se consuma doar când pui ceasul în funcționare.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă aprinzi o lanternă numai din când în când, bateria nu ține mai mult decât dacă o ții aprinsă non-stop?