| ViolaTM a întrebat:

Salut, am o mare problemă şi mi-e rusine.
Nu ştiu să folosesc Microsoft. Ştiu power point, însă e prea mic scrisul. Pot folosi ceva care măreşte orice am. Pe ecran?
Sunt varză jur mi-e ruşine dar asta e. Nu am folosit niciodată calculatoare că văd rău. La telefon mă mai descurc.
Dacă eu îmi cumpăr laptop trebuie să fie rezoluţie bună. Care are cea mai buna. Cum e Lenovo yoga?
Şi ce instalez pe el windows? A zis cineva că sunt altele pe care pot mări orice vreau.
La tastatură exista acea "lupă " cerculetul în care apare marit la telefon. Pot pe PC sau laptop să fac aşa?

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Da exista si la pc asa ceva, daca apesi tastele: "Windows logo" (se afla intre tastele ctrl si alt) + U o sa iti apara o fereastra in care sa poti activa lupa: Magnifier. Acum depinde si ce varianta de windows ai, la windows 10 ai magnifierul pe partea staga a treia optiune, la windows 7 ai direct in fereastra: https://www.youtube.com/watch?v=E9C5gZfmkvc uite aici si un tutorial.
Dar ca sa poti sa faci sa se vada mai mare scrisul in word, poti sa dai cu zoom, tinand apasat pe tasta ctrl si dat in jos sau sus de scrollul de la mouse (rotita aceea de la mouse). Zoomul asta se poate aplica si pe internet.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa vezi literele mai mati pe ecran, atunci seteaza rezolutie mai SLABA.
E clar, daca ai rezolutie de 1800 puncte, niste litere de 12 puncte se vad mult mai mici decat la rezolutie de 1000 puncte.

In programele Office (inclusiv in Powerpoint) poti alege marimea literelor (fonturilor), de la 12 puncte poti mari pana la 99 puncte si chiar peste.

Daca-ti iei laptop, poti instala pe el orice sistem (Windows, Linux), dar trebuie sa inveti si sa exersezi functionarea lui.

| ViolaTM explică (pentru Bula):

Mulţumesc mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o mai zapaciti cu prostii.
1. Orice de pe ecran se poate marii daca schimbi rezolutia calculatorului graphic properties->display->rezolution si setezi cum vrei tu mai putini pixel= imagine mai mare.+ se poate mari separat imaginea pe siteuri din colt undeva este o lupa sau ceva si dai la rezolutie cat de mare vrei tu.
2. Categoric windows iti trebui nu alternativa care se numeste Linux si e mai complicat
3. Tinand cont ca esti incepatoare, nu iti trebuie laptop performant, Cu 300-400 lei, si mai ieftin gasesti laptopuri second care functioneaza perfect Nou costa sub 1000 lei
Eu de exemplu iau totul second, fix asa merge ca unul nou.

| ViolaTM explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult.

| costinvlad a răspuns (pentru ViolaTM):

Nu iti lua second. Iati ceva performant. Daca gasesti cu SSD si Intel I5/I7 a opta generatie cu video dedicat este bine. Alea de mai sus sunt bune. O sa iti prinda bine. Iti tb hiper treading pentru A TERMINA RAPID SARCINILE(4 nuclee 8 thread).

| costinvlad a răspuns:

Laptop FHD. Iti recomand unul cu procesor 8 generation Intel sau amd FX/ Ryzen. Este mai bun Intel la laptop ca are 4 core si 8 threaduri.

| costinvlad a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DKHQSFBBM/
Este bun. Doar ca ar fi bine sa mai pui inca 4 GB ram daca se poate. Daca nu, este neceasar sa scoti vechea placuta si sa bagi una de 8 iar cea veche oro o dai la cineva gratis la prieteni sau o vinzi.

| costinvlad a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DNHQSFBBM/
Uite si I7-8th cu 200 ron in plus