| Trump147 a întrebat:

Am o memorie RAM de 4GB DDR3 de frecventa 1333mhz. Daca as inlocui-o cu alta de 8GB DDR3 de frecventa 1600mhz risc sa nu functioneze? Sau mai bine spus, cum pot sa stiu daca placa mea poate functiona la 1600mhz?
Dar daca as pune una de 1333mhz si una de 1600mhz, ar rula ambele la 133mhz?
Pe scurt, cum pot afla cata memorie ram suporta placa mea de baza si cum pot afla la cati mhz pot rula RAMii?

Răspuns Câştigător
| jeann a răspuns:

Daca pui una la 1333 si alta la 1600 ambele iti vor rula la 1333 mhz in single channel.

Sfatul meu e sa cumperi inca o memorie de 4GB identica cu cea de 1333 (acelasi producator acelasi CL, etc) sau sa o vinzi pe asta si sa cumperi doua memorii identice DDR3 1600 mhz de 4GB.
2 memorii identice functioneaza in dual channel.
Doua memorii identice de 4GB vor functiona in dual channel iar una de 8GB va functiona in single channel.
Cu dual channel obtii performante mai mari cu 5%-10%.

2 răspunsuri:
| wj a răspuns:

Dă un search pe google și vezi specificațiile producătorului vizavi de memoria RAM.

| jeann a răspuns:

Daca treci de la DDR3 1333 la DDR3 1600 mhz performanta calculatorului va creste foarte putin, maxim 5%.
Ca sa nu te mai complici mai cumpara inca o memorie de 4GB DDR3 1333 identica(acelasi producator si aceleasi specificatii cu memoria pe care o ai)
Scoti memoria din calculator si te duci cu ea la magazin sa le-o arati si le zici ca vrei o memorie identica cu a ta.