| DjDOCALyN a întrebat:

am o mica intrebare: Uitati am un laptop si o antena wifi adica am internet prin wifi! si as vrea adica nu stiu concret daca se poate dar as vrea sa am internet si pe tel! eu am vazut un tutortial in care daca aveai modem conectai primul pc cu cablu si faceai setarile si avea internet pe al 2-lea pc prin wireless bine stiu ca m-am exprimat ca un nestiutor dar imi era lene sa scriu detaliile deci cu wifi pot sa fac daca nu am modem? daca pot ma ajutati? Scuze am uitat sa precizez ca am xperia x8 CU WIFI SI cu BLuethoot! acum eu nu stiu daca se poate face prin wifi sau bluethoot! deci daca puteti sa ma ajutati

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu: Connectify. Asta daca poti sa conectezi internetul la laptop printr-un cablu sau printr-un modem Orange, Vodafone etc. Si ce inseamna "antena Wi-Fi"? Daca inseamna router wireless inseamna ca nu poti. Incearca sa conectezi laptopul la router (daca asta inseamna antena wifi) printr-un cablu RJ-45 (cablu normal de internet), descarca Connectify lite (nu iti trebuie mai mult, link: http://www.connectify.me/) si fa-ti un hotspot wireless cu setarile pe care le vrei tu. Seteaza la Internet to share Local Area Connection si la share over selecteaza WiFi, la sharing mode WiFi Ad Hoc - Open iar la Firewall bifeaza tot. Apasa pe Start Hotspot si ai facut alt hotspot wireless. Dar stai putin, n-ar fi mai simplu sa-ti conectezi direct telefonul la "antena" aia WiFi fara un intermediar (laptopul)? Sau ai uitat parola, pentru ca pentru asta iti trebuie o gamalie de apasat un buton de reset de pe router!

| DjDOCALyN explică (pentru anonim_4396):

Mihutu eu am incercat cum ai zis tu dar eu am net de la vecinul prin wifi am incercat si cu connectify dar nu mere alt program nu mai stii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DjDOCALyN):

Alt program nu mai EXISTA. Iarasi, daca te-ai conectat la vecinu' si ii stii parola/wirelessul e deschis, atunci conecteaza-te si cu mobilul! Iar daca nu poti sa faci nici asta, trebuie sa ai un modem de la RDS, unu' mic, pe care ti l-au dat cu abonamentul, si n-a costat nimic.

| DjDOCALyN explică (pentru anonim_4396):

Nu am semnal bun cu telu! si eu cred ca pot sa imi conectez telefonul prin bluethoot dar nu stiu cum sa fac pana acum am vazut forumuri in care vorbeau numai de Nokia nu si de Sony!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DjDOCALyN):

Ma, ai net prin cablu? Raspunde la asta si iti zic ce sa faci.

| DjDOCALyN explică (pentru anonim_4396):

Nu nu am am prin wi-fi

| anonim_4396 a răspuns (pentru DjDOCALyN):

Bine, ia-ti te rog un abonament de internet de la RDS, nu e foarte scump, vreo 50 de lei viteza cea mai mare, ia-ti un router wireless si contacteaza-ma ca sa iti spun cum sa iti setezi reteaua. Dar pana atunci, funda?

| Coldea_Ioan_1981 a răspuns (pentru DjDOCALyN):

Daca ai windows xp nu merge connectify doar pe vista si windows 7, e probat de mine xp nu vede ca modem doar daca bagi cablu

| Coldea_Ioan_1981 a răspuns:

Connectify nu merge pe xp ca e probat de mine doar pe vista sau 7