| adytzuuu6969 a întrebat:

Salut
Am o mică MARE problema :/
Am un calculator "construit"

•Sursa PREMIER LC-8500BTX

•Procesor Intel Pentium Dual-Core ce lucrează pe o frecventă de 1. 80GHZ/1M/800

•1.5 GB RAM(3 plăcuțe : 2X Kingston 512MB /1x hynix 512 MB)

In fine
Ceea ce vreau sa zic este ca mai am 2 procesoare
•Intel Celeron 2. 66GHZ
•Intel Pentium 4 3. 00GHZ
DAAARR
Faza e ca daca le schimb fie pe Celeron fie pe IP4, calculatorul se aprinde dar nu îmi apare ABSOLUT nimic pe monitor
Si când pun procesorul de 1.80... TOTUL FUNCIONEAZAAA
Va rog... EXPLICATI.MI CAREVAAA
DAU #FUNDA

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Se pare că placa de baza suportă procesoare de până la 1.8 Ghz. De aceea este întotdeauna important a se păstra manualul plăcii de bază. Dacă nu îl ai, problema ta va putea fi cunoscută doar la un service.

| adytzuuu6969 explică (pentru anonimg):

Daa. Dar. Mai am un pc si pe el am procesorul de 3, 0 si nu îl accepta p.ala de 1.80 si nici p.ala de 2.66

| flixbuster a răspuns:

Da modelul exact al placii de baza si serialele de pe procesoare si iti lamurim misterul.

| adytzuuu6969 explică (pentru flixbuster):

Placa de baza 1 de la Dell optiplex GX620
Placa de baza 2 Intel (si nu stiu cum se numeste dar are o eticheta poate te ajuta)(AA D8017)
Si la procesoare nu stiu

| flixbuster a răspuns (pentru adytzuuu6969):

Dupa ce am vazut despre ce e vorba cu GX620, prima idee este ca procesoarele care nu merg folosesc un FSB de care nu "stie" placa de baza.

Vezi mai multe la Dell pe forum:

http://www.dell.com/......-p/3610571

http://www.dell.com/......-p/3447988