| CosminSM a întrebat:

Am o mica problema cu pc-ul. Uneori dupa ceva timp sau scurt timp, pc-ul se inchide si se porneste singur. Iar alteori cand il aprind ventilatoarele de la placa video se pornesc la turatie maxima. Nu stiu ce piesa sa cumpar. Eu cred ca e de la sursa.

SPECS:
MSI Z270 GAMING PLUS
16 GB DDR4
CORE I5 7400
GTX 960 ASUS 2 GB
CORSAIR VS650

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca problema se repeta des, nu e de la nici un update de Windows.

Ventilatoarele placii se linistesc odata ce intri in Windows? (de fapt ar trebui sa se linisteasca inca in acel interval de timp "cat gandeste", imediat ce a trecut de ecranul de POST.
Unele placi video fac ca naiba imediat dupa ce apesi butonul de pornire, au ventilatoarele setate la maxim pana se incarca driverul, dupa aceea rotatiile se regleaza in functie de temperatura placii, daca sunt setate pe Auto.
Poti incerca sa schimbi acest lucru doar din software-ul producatorului (pentru controlul placii video), eventual din MSI Afterburner, care e valabil pentru orice placa).

Ventilatoarele placii video pot sa nu aiba nimic in comun cu restartul.

Pentru restart, daca nu se reporneste in primele 2-3 minute, verifica temperatura procesorului si a placii video.

(HWinfo (arata ambele temp), AIDA64 (ambele), CoreTemp (procesor), sau GPU-Z (arata temperatura placii video, dar in ultimele versiuni si a procesorului)).

Ai vreo tastatura foarte ieftina/ firma dubioasa sau ai varsat ceva pe ea?
Am avut in 2010 o problema asemenatoare cu sistemul fratelui.
Tastatura facea scurt probabil si dadea freeze, repornea PC-ul dupa 2-3 minute, si abia intr-un tarziu a inceput sa scrie singura in orice camp pentru introdus text si astfel am gasit vinovatul.
DEci, desi putin probabil la tine, incearca cu alta tastatura functionala, sa elimini punctul acesta de pe lista.

Poate fi desigur si sursa, daca poti incerca cu alta ar fi ideal.

Practic vrei sa spui ca PC-ul tau se reporneste la nesfarsit dupa cateva minute de mers?
Sau se reporneste o data in ziua respectiva si apoi merge normal pana il pornesti din nou?

| CosminSM explică (pentru NLS):

In primul rand, daca placa video o ia la turatie maxima, nu merge mai departe pc-ul. Temperaturile sunt ok. Altceva in afara de sursa nu vad ce problema ar fi.
Pai are toane, cateva ore/minute merge bine, apoi se inchide si porneste singur fix atunci dupa o secunda.

| NLS a răspuns (pentru CosminSM):

Mizez si eu pe sursa destul de mult, nu poti face rost de una de la un vecin/prieten/coleg pentru test? (chiar si putin mai slaba si mai veche, doar sa stii sigur ca e functionala).

Daca cu cea noua merge, fie cumperi direct alta, fie duci sursa la un service "de cartier" si le explici cum face si cum ai testat.

Sa se strice un Corsair e putin mai ciudat- insa nu imposibil, si mie mi s-a dus un Seasonic, exact dupa 2 ani si 2 luni, si nu am mai vrut sa o duc la garantie, am luat o LEPA care merge de aproape 7 ani fara probleme, doar ca e putin mai galagioasa.

| CosminSM explică (pentru CosminSM):

Si daca nu ar fi sursa, e posibil sa se inchida asa de placa video? De fapt am scos placa video si am conectat monitorul la placa de baza si tot la fel face.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CosminSM):

Ai verificat setarile in bios? Esti sigur ca nu este setat pe undeva sa se opreasca din anumite motive, sau sa mearga la o anumita viteza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motive:
Ai windows 10 si isi da update singur.
Este conectat la telefon si il porneste.
Ai de a face cu vreun hacker.
Si criptomonedele pot fi cauza.
Altceva stai sa ma gandesc ca numai am idei acum. Verifica setarile si pe unde l-ai conectat. Windows 10 face asemenea "probleme".