| lovemusic605 a întrebat:

Am o mică problemă.

Mi-am luat recent (de vreo lună) un telefon Samsung Galaxy S4 Black Editon de la eMAG. Am aflat de pe Internet despre rooting, care îți oferă acces la mai multe funcții ale sistemului de operare, nu doar la cele permise din fabrică. Chiar am auzit că pot să fac reverse tethering cu ajutorul unui cablu USB și al unui program, adică să utilizez conexiunea la Internet a PC-ului pe telefon. Am tot căutat și am aflat că ar fi riscul de a-ți pierde garanția dacă îți root-ezi telefonul, deși este o directivă europeană conform căreia n-ar trebui pierdută. Am și citit condițiile de garanție de pe certificat, dar nu scrie acolo nimic legat de rooting sau ceva asemănător.

Eu nu mai înțeleg. Până la urmă, se păstrează garanția sau se pierde dacă faci root la telefon? Chiar îmi surâde ideea de a-mi root-a dispozitivul, dar nu vreau să risc să pierd garanția. Vă rog, dacă vă pricepeți, ajutați-mă!

Răspuns Câştigător
| Robotzzzi a răspuns:

Iti spun sigur ca pierzi garantia, si eu am vrut sa-l rootez s4 si nu l-am mai rootat pentru ca pierdeam garantia.
Suna la eMAG si intreaba sa vezi ca e adevarat ca pierzi garantia daca rootezi telefonul.

4 răspunsuri:
| shannygelu a răspuns:

Daca vrei sa ai net pe telefon cump[eri un modem wireless si ai net si pe telefon si pe pc nu roota ca pierzi garantia si ai posibilitatea si sa strici telefonul cat este in garantie stai calm

| Robotzzzi a răspuns:

Eu zic sa nu ti-l rootezi pentru ca daca pierzi garantia si se strica telefon sau pateste ceva trebuie tu sa platesti sa-l repari, cel mai bine e sa-ti pastrezi garantia.

| lovemusic605 explică (pentru Robotzzzi):

Și dacă nu pierd garanția? Dacă root-area nu implică pierderea garanției? Pe mine asta mă interesează.