| RaulB1997 a întrebat:

Salut,am o nelamurire. Vreau sa cumpar 8gb RAM la o frecventa de 1866, dar placa mea de baza suporta doar 1600 Mhz.Pentru frecvente mai mari scrie ca trebuie overclock.Deci cum fac OC la placa pentru a-mi suporta RAM-i mai mari de 1600? Sau se face automat cand conectez placile RAhttp://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pi d=5517#spM? Placa de baza este aceasta

4 răspunsuri:
| liviu890 a răspuns:

Ia 8gb la 1600Mhz. Oricum nu o sa simti absolut nici o diferenta daca cumperi la 1600mhz sau la 1866!

| RaulB1997 explică (pentru liviu890):

Sa zicem... dar totusi care e treaba cu OC la placa de baza?

| liviu890 a răspuns (pentru RaulB1997):

Depinde ce placa de baza ai! Nu la toate poti sa faci OC!

| RaulB1997 explică (pentru liviu890):

Ai un lick acolo, dar nah