| Nita_Cezar_Mihail_1992 a întrebat:

Am o placa de baza ASUS M2A- VM si gasesc cu greu niste procesoare compatibile... Cine imi poate da niste exemple de procesoare compatibile cu aceasta placa, alaturi de un link cu specificatii? big grin

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Misto placa. Acuma vreo 5 ani. Procesoare compatibile... cam nu se prea fabrica. Cit de greu era sa te uiti pe pagina oficiala, huh? http://www.asus.com/Motherboards/M2AVM/HelpDesk_CPU/

7 răspunsuri:
| Nita_Cezar_Mihail_1992 explică (pentru KodrutZ):

Da, e oarecum "antica". M'am uitat dar nu unde trebuie laughing. Acum am vazut ca sunt si cele cu socket AM 3 compatibile... poate gasesc ceva mai bun pe piata, decat actualul procesor pe care il am ( amd athlon, dual core 2.3 )ghz)

| KodrutZ a răspuns (pentru Nita_Cezar_Mihail_1992):

Nu merita sa te agiti. Pentru net, filme, joace vechi e inca OK ala pe care il ai. Pentru astea noi, trebuie' schimbata toata platforma.

| Nita_Cezar_Mihail_1992 explică (pentru KodrutZ):

Ai dreptate. Eventual, scap de unitate si investesc in ceva mai nou decat sa caut piese care oricum sunt depasite.

| KodrutZ a răspuns (pentru Nita_Cezar_Mihail_1992):

Trecerea la DDR3 renteaza. Pe low-budget merita Intel din plin. Maxim 250 RON placi de baza foarte bune, maxim 300 procesoare Pentium sau G-uri care ofera extrem de mult ca raport pret/consum/performanta, la care mai adaugi costul memoriei si ce mai vrei sa bagi in el. Plus avantajul de a avea video integrat pe procesor si in caz de iti crapa placa dedicata nu stai pe tusa... sau iei intii fara placa si dupa mai stringi bani pentru. Eu am zis saru'mina ca nu am ramas pe amd in 2012 ca iarna trecuta mi-a crapat placa video si am stat vreo doua luni cu integrata. Nu era de bani, doar ca asteptam sa apara pe piata GTX 750 Ti-urile.winking

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

P.S. Oh, da, si coolerele stock la procesoarele astea low-end de la Intel sint excelente. Bine, am folosit ala doar la G3220-ul pe care l-am asamblat nevestei, eu am un i3 si am pus pe el direct Scythe Katana 3-ul pe care il aveam pus pe AMD X2 4000+ ca din fericire avea si adaptor pentru Intel si e un cooler a naibii de silentios.

| Nita_Cezar_Mihail_1992 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Am sa tin cont pe viitor de informatiile astea happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Nita_Cezar_Mihail_1992):

Cu placere, oricum se schimba destul de repede situatia, insa e bine de tinut cont de citeva principii de baza.