| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o placa de baza ASUS P6T, si nu reusesc sa reinstalez windows-ul, deci am un DVD cu win 7, dar cand deschid calculatorul nu imi apare meniul sa selectez DVD-romul, am incercat sa apas pe f1 f2 f11 f12 f dar nu apare acel meniu, pe aceast PC am mai reinstalat win-ul dar nu mai tin minte pe ce apasam, Help?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

In boot pui dvd ca prima optiune de boot. asta o faci cu tastele + si -
apoi cand ai dvd ca prima optiune de boot apesi F10 ca sa salvezi schimbul facut in BIOS.
o sa restarteze si daca ai dvd cu windows in unitatea optica o sa vezi ca booteaza.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La unele BIOS-uri meniul de boot apare cu F8. Am patit de cateva ori cand am vrut sa intru in Safe mode prea repede. happy
Poti incerca.

Daca nu, seteaza din BIOS unitatea de DVD primul pe lista de prioritati la boot. Nu uita sa salvezi modificarea la iesire din BIOS!

| mihai69 a răspuns:

Pentru BIOS, apeși pe DEL.
Apoi, în partea de BOOT, alegi să fie CD/DVD primul pe listă.
http://www.asus.com/Motherboards/P6T/HelpDesk_Manual/

| anonimg a răspuns:

Cand intrii in bios(cu tasta DEL posibil) trebuie sa selectezi la "First boot load" dvd-romul. Salvezi optiunea cu F10 si Yes; dupa restart ar trebui sa iti apara optiunea "Press any key to boot cd or dvd" (eu de regula apasam tasta "space".

| gelu1970 a răspuns:

Una din tastele F2 sau DEL ar trebui sa te lase sa intri in BIOS.
apoi intri in optiuni de boot.

| Daryus3k2 a răspuns (pentru gelu1970):

Da, am reusit sa intru in bios, si am fost acolo la boot, dar nu am vazut nicaieri pe ce sa apas dupa ce deschid pc-ul.

| anonimg a răspuns (pentru Daryus3k2):

In boot pui dvd ca prima optiune de boot. asta o faci cu tastele + si -
apoi cand ai dvd ca prima optiune de boot apesi F10 ca sa salvezi schimbul facut in BIOS.
o sa restarteze si daca ai dvd cu windows in unitatea optica o sa vezi ca booteaza.

| floryn1993 a răspuns:

Incearca pe butonul delete. asa merge deobice pentru Asus

| Stefancalin1997 a răspuns:

ESC probabil

| AdreAdre a răspuns:

Cand aprinzi pc-ul si e monitorul deschis trebuie sa-ti scrie undeva mic "Press X for boot menu" unde X e tasta respectiva. De obicei e F10 sau Delete. Tii apasat de cand aprinzi PC-ul pana cand booteaza in windows.