| ContDeTpuFTW a întrebat:

Am o placa de baza Biostar g31d-m7 (veche, stiu) si vreau sa imi iau o placa video de pe SamWise si nu stiu care e compatibila cu placa de baza. Vreau sa imi spuneti 3 cele mai bune placi video de pe site compatibile cu placa mea de baza.

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Pai placa ta de baza suporta toate placile video ce au PC-I express X 16. deci va functiona si o placa video de 1000 lei.

din specificatiile oficiale ale placii tale de baza vad ca suporta maxim 4gb ram DDR2 maxim 800 Mhz.

daca vei instala windows 7 pe 64 biti. este ok acei 4gb Ram.
daca vrei sa ruleze jocuri cu o placa video buna. nu iti va fi ok acei 4gb RAM. DECI placa de baza este veche, nu poti adauga mai mult de 4gb RAM.

doar windowsul exact dupa ce il pornesti, fara aplicatii deschise iti va consuma minim pana in 2 GB RAM.

recomandarea mea este sa iti cumperi o placa de baza mai buna. sa aiba macar DDR3, si maxim sa suporte pana la 16 GB RAM.

1 răspuns:
| SilviaDulcik a răspuns:

Toate plăcile video PCI-Express sunt compatibile cu acea placă de bază.
Pe Samwise nu am văzut nimic interesant, îți recomand minim: http://www.pcgarage.ro/......r5-64-bit/