| MirelCiobanu a întrebat:

Salut, am o placa de baza care suporta pana la 64GB Ram si are o frecventa maxima de 2666Mhz. Am instalate pe ea 2 placute de ram fiecare a cate 4GB cu frecventa de 2400Mhz si am mai comandat 2 placute tot de 4GB doar ca au 2666Mhz, este vreo problema cu asta?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu este o problema, atat timp cat placa de baza le recunoaste (daca sunt conpatibile cu aceasta).
Doar ca placile cu frecventa 2666 mhz vor lucra la frecventa 2400mhz. (pentru ca placutele vechi au aceasta frecventa inferioara).

16 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Salut
Da. Tu vrei sa iti pui Quad-Channel. Toate placutele trebuie sa fie la aceeasi frecventa. Tot 2400mhz trebuie sa fie si alea. Asa ca, anuleaza comanda si pune placute cu 2400mhz.

| MirelCiobanu explică (pentru Sekim):

Placa de baza nu suporta quad channel. doar dual channel

| Sekim a răspuns (pentru MirelCiobanu):

Frate, tu vrei sa le schimbi pe alea de 2400 cu unele de 2666mhz? sau sa le pui pe toate?

| MirelCiobanu explică (pentru Sekim):

Sa le pun pe toate

| Sekim a răspuns (pentru MirelCiobanu):

Pai unde sa le pui ma frate daca nu poti? 4 placute inseamna quad channel. Si daca le pui, o sa mearga extrem de prost pana se vor limita toate la 2400mhz si va merge la fel ca inainte de upgrade.

| MirelCiobanu explică (pentru Sekim):

Pai eu stiam ca or sa ruleze 2 cate 2. Adica dual channel cu dual channel, si nu o sa faca quad channel

| Sekim a răspuns (pentru MirelCiobanu):

Nu exista sa ruleze amandoua dual channel. O sa se transforme in quad channel pentru ca nu se poate sa ruleze 2 la 2666mhz si 2 la 2400mhz. Ori toate la aceeasi frecventa, ori salut.

| MirelCiobanu explică (pentru Sekim):

Nu intelegi, or sa ruleze toate 4 la 2400 chiar daca am 2 la 2666. Placa mea de baza nu suporta quad channel, doar dual channel, si eu am 4 placute. Deci or sa ruleze tot in dual, dar voiam sa stiu daca e vreo problema daca imi iau 2 placute de 2400 si 2 de 2666, ceea ce am aflat ca nu e vreo problema pentru ca cele 2 placute de 2666 vor rula la 2400, atat voiam sa stiu

| Sekim a răspuns (pentru MirelCiobanu):

Pai ba o sa ai 2400 pe toate? deci quad channel. nu intelegi. lasa asa

| MirelCiobanu explică (pentru Sekim):

Ele sunt ma quad ma dar nu imi suport placa de baza quad channel...

| NLS a răspuns (pentru Sekim):

4 sloturi de RAM inseamna UNEORI, in FOARTE putine cazuri, si Quad Channel, DEPINDE DE CHIPSETUL PLACII DE BAZA.

In marea majoritate a cazurilor, placile de baza ce suporta
QuadChannel au 8 sloturi de RAM (chipsetul 2011-v3, etc), iar variantele de server (2 procesoare fizice pe o placa) au 16 sloturi. (sau mai multe)

| Adrian5575 a răspuns:

Cele de 2666 vor functiona tot pe 2400, din cate stiu eu

| qwertpro a răspuns:

Salut,nu va fi nimic grav, doar ca daca ai 2 placi pe o frecventa de 2400 MHZ si altele doua pe o frecventa de 2666MHZ, atunci toate 4 vor functiona pe frecventa minima, adica pe 2400MHZ, deci nu e o problema atat de mare, doar ca platesti mai mult degeaba.

| MirelCiobanu explică (pentru qwertpro):

Pai faza e ca eu am comandat tot de 2400 doar c mai aveau produsul in stoc furnizor si mi-au zis ca imi dau de 2666 la acelasi pret si ajunge maine. Si am zis sa il iau asa

| Alex195 a răspuns:

Nu ar trebuie sa fie nici o problema doar ca o sa iti ruleze la cea m ai mica frecventa in cazul tau 2400mhz. La fel am si eu 2x4gb 1866mhz si 1x8gb 1600mhz si imi lucreaza la 1600mhz

| Boquila a răspuns:

Depinde si cate CL-uri are