| octav005 a întrebat:

am o placa de baza ce suporta aceste memorii: 4 x DIMM, Max. 32GB, DDR3 2200(O.C.)/2133(O.C.)/1866(O.C.)/1600/1333/1066 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory
Si vreau sa va intreb ce inseamna acele memorii 2200(O.C.)/2133(O.C.)/1866(O.C.). adica daca cumpar pe 2133(O.C) trebuie sa fac o setare anume ca sa functioneze? ce inseamna (O.C)? LA cele de 1600mhz nu are (O.C)

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca pui de 1600 Mhz. Nu trebuie sa faci setari din BIOS. Daca pui din celelalte trebuie sa faci setarea de overclocking. In acesta situatie placa de baza si sursa va lucra sub presiune si se pot arde oricand. Deci este bine sa pui de 1600 Mhz. Daca, totusi, ai bani si nu-ti pasa de ei, fa OC.

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Ok și dacă îmi cumpăr de 2133mhz și n_ui fac nici o setare în BIOS. Este mai buna ca 1600? Afectează ceva la sursa, componente? Placa de baza suporta.

| Salontanul a răspuns (pentru octav005):

Daca-ti iei de 2133 va trebui sa faci OC ca altfel nu va merge.

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Ok. Recomanat ar fi de 1600mhz?

| Salontanul a răspuns (pentru octav005):

Da.

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Mersi

| MihaiKJL a răspuns:

OC e overclock si arata ca acea componenta este capabila sa duca mai mult. Insa mare grija cu supra alimentarea risti sa iti arzi componentele.

| octav005 explică (pentru MihaiKJL):

Ok si eu daca cumpar ddr3 cu 2133 (O.C) si pun pe placa de baza. este mai bun ca 1600mhz fara o.c? oricum nu ma pricep la o.c sa ii fac vreo setare ceva.

| MihaiKJL a răspuns (pentru octav005):

Verifica seria placii de baza daca suporta acea frecventa. Normal ca daca frecventa e mai mare datele vor fi procesate mai rapid. Si inca un sfat sa nu folosesti rami pe frecvente diferite de exemplu o placa de 1600 cu una de 2133 cea buna va fi adusa la 1600 si puterea ei va fi degeaba sau mai rau vei risca sa nu functioneze deloc.

| octav005 explică (pentru MihaiKJL):

Ok. multumesc, deci daca are 2133 o.c si nu-i fac nici o setare. este mai buna ca 1600 fara o.c?

| MihaiKJL a răspuns (pentru octav005):

Da doar daca nu mai pui alt RAM mai slab pe langa ca il coboara pe ala bun la nivelul lui.

| KodrutZ a răspuns (pentru octav005):

Nu exista DDR3 cu OC, exista fie DDR3 cotat la 2133 de producator, care e a draq de scump, sau iei frumos un 1600 sau 1866 si il setezi la 2133 manual, caz in care s-ar putea sa trebuiasca sa umbli si la voltaj. Daca nu ai habar cu ce se mananca, mai bine stai frumos in banca ta. happy

| 22Vlad a răspuns:

O.C inseamna Overclock. Se mareste frecventa normala de funtionare a memoriei. Setarea se face din BIOS. Banuiesc ca scrie O.C din cauza ca viteza standard la care vine ar fi 1600 si daca vrei mai mult intri in BIOS si maresti viteza.

| octav005 explică (pentru 22Vlad):

Ok si daca are 2133 mhz (o.c) fara nici o setare in bios, ca nu ma pricep. ARE cu adevarat 2133mhz? s-au doar mai mic? e m-ai bine 1600mhz fara o.c?