| besterx a întrebat:

Salut, am o placa de baza cu ddr2 pe ea si vreau sa stiu daca merge sa pun o placa video de ddr3? Am pci-express pe placa de baza.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ram-ul e in treaba lui, si placa video in a ei. Nu au nici o treaba.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

PLaca video se poate pune dar nu va lucra la capacitatea de transfer maxima. Memorii nu poti pune deaorece se alimenteaza la tensiuni diferite: DDR3 functioneaza la voltaje intre 1.3V si 1.6V pe cand DDR2 ruleaza normal la 1.8V.

| Jipa95 a răspuns:

Ce treaba are slotul de expansiune pci, cu memoriile ram. Tu ai ddr 2, deci poti pune numai memorii ram ddr 2 pe acea placa de baza.
Bft!

| dannyel86 a răspuns:

Exista placi de baza care suporta memorii ddr2 si ddr3, dar ele nu se pot combina. Documenteaza-te foarte bine daca placa ta are asemenea tehnologie, dar, de cele mai multe ori, ele au un singur tip de memorie (ddr, ddr2, ddr3), care trebuie respectata pentru ca sistemul sa functioneze. Daca placa ta nu e o exceptie, atunci trebuie sa pui doar ddr2 pe ea.

| Alexxanndru a răspuns:

Nu are legatura. Acel DRR2 este de la memoria RAM.Atata timp cat placa video intra in slotul pci-express totul e bine.In concluzie merge sa pui placa video. big grin