| hackerulxxx a întrebat:

Am o placa de baza cu slot PCI-Express x16 si daca imi cumpar o placa video cu Slot PCI Express 2.0 x16 va fi compatibila?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai ar fi trebuit sa stim intai ce slot ai. Vorbesc de varianta. La placa video ai spus V 2.0. La slotul placii de baza n-ai spus. Pentru a afla asta ar trebui sa aflam ce placa de baza ai. In general sloturile PCI-E sunt interconectabile. Trebuie sa tii cont de un lucru: latimea de banda functioneaza bine numai pe anumite sloturi.
Astfel:
-la PCIe V 1.0 functioneaza placile cu latime de banda 32/64 bit;
-la PCIe V 2.0 = 64/128 bit;
-la PCIe V 3.0 = 128/256
-la PCIe V 4.0 = 256/512

| hackerulxxx explică (pentru Salontanul):

Placa de baza are PCI-Express x16.si am vrut sa stiu daca o sa mearga si cu placa video Slot PCI Express 2.0 x16

| Salontanul a răspuns (pentru hackerulxxx):

N-ai priceput nimic! x16 inseamna ca are 16 linii, 16 picioruse. Variantele sunt 1, 2, 3 si 4. Sloturile alea mari sunt toate x16. Uite aici: http://computer.howstuffworks.com/pci-express-pictures.htm#page=2

| hackerulxxx explică (pentru Salontanul):

Ok am inteles ..pana la urma sunt compatibile PCI-Express x16 cu 2.0 x16 pentru ca asta era intrebarea

| Salontanul a răspuns (pentru hackerulxxx):

Ti-am raspuns mai sus: da, daca este latimea de banda necesara. O data cu latimea de banda functioneaza si rata de transfer. Daca nu o vei lua, va functiona dar nu va merge la randamentul ei normal.