| Gradinaru_Catalin_1998 a întrebat:

Am o placa de baza https://www.emag.ro/......DR6ZM4BBM/ si vreau sa pun o placa video mai buna inca nu stiu ce model, intrebarea e daca merge orice model...sau imi puteti lasa o lista cei care va pricepeti cu ce placi video se potrivesc, multumesc frumos!

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Salut, modelul suporta orice tip de placa video de pe piata, de la 200 lei pana la 3000 lei.
De recomandat sa iti iei una medie la 500-700 lei pentru ca daca o sa apara mai bune in timp o sa se devalorizeze si sa o poti schimba.

Recomand un minim 4-8 gb DDR 5 la 128 biti sau daca esti gamer la 256 biti.
Am pus eu filtrele

https://www.emag.ro/......-si-1000/c

| NLS a răspuns:

Pe placa aceea merge orice placa video.
Dar aceasta se alege în funcție de procesor, altfel va apărea fenomenul de bottleneck, și vei pierde performanta în jocuri.

Procesorul și placa video nu trebuie sa fie neapărat din același an, dar daca pui o GTX 2080 pe un i3, sau chiar pe i5 cu frecventa mica, adio joc.

Ce placa ai acum?
Și mai ales ce procesor?

Totodată, sursa pe care o ai trebuie sa susțină și noua placa, plus restul componentelor, și trebuie sa existe și o mica rezerva.

| Gradinaru_Catalin_1998 explică (pentru NLS):

Vazusem ceva pe net Intel i9 9700F coffe lake daca zic bine..la aceea ma gandeam

| NLS a răspuns (pentru Gradinaru_Catalin_1998):

I7-9700F se apropie destul de mult de 9700K

Cu procesorul acela va face casa buna orice placa video intre
GTX 2060 (minim) si GTX 2080 (maxim).

Nu ai specificat ce sursa ai sau ce doresti sa cumperi (producator, model).

| GPA a răspuns:

Se potrivește orice placa video pe PCI-E.

Acum, spune-mi te rog bugetul ca să știu ce să-ți recomand.