| Edi12679 a întrebat:

Am o placa de bază INTEL dq35jo și un procesor Intel Intel pentium core 2 duo la 3.00 ghz, sursa de 500 w, 4 GB RAM. E compatibila
Placa Video SAPPHIRE Radeon R9 380 Nitro cu sistemul (placa de baza, procesor etc)?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Ori Pentium ori Core duo? Nu este același lucru, sunt generații diferite de procesoare...

Acea placa video nu este compatibilă pe acel sistem din mai multe puncte de vedere, le voi enumera în ordine:
1)Placa de bază nu are suport pentru acea placă video (Necesită modul "UEFI", iar placa ta de bază folosește bios-ul legacy și nu are opțiune pentru a comuta. Trebuie să schimbi placa de bază.
**De obicei, utilizatorii se vor confrunta cu probleme legate de modul de operare Legacy/UEFI la plăcile Sapphire.
2) Dacă ai instala această placă video în configurația pe care ai specificat-o mai sus, nu doar că ar fi o greșeala iminentă, ci ar fi un overkill, având în vedere că va exista un bottleneck uriaș (70-80% bottle).

O placă video decentă pentru configurația ta, o placă video hibridă (care să suporte și UEFI și legacy) ar fi un maximum GT1030 (cu un bottleneck de 30-40%)

Sfatul meu: ori schimbi întreg sistemul, toată arhitectura, ori folosești o placă video hybrid rom pe acel sistem.

Plăci video pentru sistemul tău :

https://m.cel.ro/......SA6NDUv-l/

https://m.cel.ro/......iU7NDYt-l/

N-am ce să-ți recomand altceva, e prea slab sistemul chiar și pentru gt1030, va rula, dar vei avea bottleneck.

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Hahahahaha. HA! Vrei sa prajesti toata cosmelia? La cit de vechi e sistemul ala, presimt o petarda de sursa care o sa faca poc in curand... asta daca va fi in stare sa porneasca calculatorul si sa ruleze cu asa placa video fara sa crape la fiecare 5 minute.