| Keny a întrebat:

Salut, am o placa de baza Mobile Intel HM76 Express, si nu stiu daca mai pot sa adaug o placa video dedicata, spune ca are un Expansion Slot 1 x PCIe 2.0 x16 si nu stiu ce inseamna, daca pot sa adaug o noua placa video v-a rog sa imi recomandati niste placi video, v-a multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Dacă are slotul de care vorbești acela este pentru placa video.
Dacă nu găsești detalii despre placa de baza pentru ca să cunoști lungimea maximă a plăcii video, măsori cu o ruletă cam ce lungime maximă să aibă placa video, ca să nu se lovească de alte componente din pc si sa nu poată încăpea.
De asemenea, unele placi video au nevoie de alimentare separata; să te uiti să nu fie din acestea pentru că este posibil ca sursa pe care o ai in pc să nu aibă cablu care să iti alimenteze cu curent placa video. De regulă aceste placi video sunt destinate special pentru gaming si sunt de la 500 de lei în sus.

1 răspuns: