| IonutViliman1974 a întrebat:

Salut! Am o placa de baza MS-7597 N1996 si un procesor AMD Sempron ™ 145 processor de 2.80 GHz, Windows 7 64-bit, 2 GB ram, sursa 450 watt.Am auzit ca procesorul meu are un nucleu blocat.Intrebarea mea este : Pot debloca nucleul la procesor pe placa mea de baza si daca incerc asa ceva, care sunt riscurile la care ma expun? Multumesc!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Primul risc.nu ai ce căuta cu soft pe 64 de biți pe hardware de 32 de biți.Ciobanu cibernetic care te-o învățat să faci asta habar n-are de calculatoare!
AMd Sempron-ul tău nu se poate debloca.Placa de bază trebuie să suporte UCC, ceea ce MSI-ul tău nu are.Și de ar avea tot nu ai face mare lucru.Cu UCC-ul la AMd-uri e ca și cu HT-ul la intel-uri.Adică țeapă, că tot nu lucră mai repede calculatorul.Succes

| IonutViliman1974 explică (pentru DeyCj):

Ok...mersi de raspuns

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

1. Fals. Procul asta e pe 64 de biti. Daca era pe 32 nici macar nu putea sa instaleze Winu', nu crezi?
2. Se poate debloca bine mersi, dar depinde de placa. Daca tu zici ca nu are UCC placa lui, asa o fi. Nu ma mai agit sa caut.
3. Ce zici matale de core unlocking la AMD e o ineptie atroce. Documenteaza-te un pic daca ai impresia ca nucleele virtuale de la Intel sint totuna cu deblocarea unuia fizic la AMD...

| DeyCj a răspuns (pentru KodrutZ):

Tocmai că am făcut-o și am și pus în practică happy de m-am plictisit de de-astea.