| costelaka a întrebat:

Salut, am o placa video GTX 1050 2gb ddr5, 6gb ram ddr3, Intel Pentium g3220. As vrea sa dau un upgrade, mai mult ca sigur la procesor, ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Ai un procesor Intel Core generatia a 4-a (Haswell).

Pe o astfel de platforma poti merge maxim pana la un i7-4xxx dar pentru gaming poti sa te opresti linistit la un i5-4xxx.

Vezi in link-ul de mai jos toate procesoarele din familia Haswell (vezi ca sunt si Haswell si Haswell Refresh la un loc, trebuie sa verifici si ce duce placa ta de baza si daca ai update de BIOS/UEFI disponibil la producator)

http://ark.intel.com/products/codename/42174/Haswell#@desktop

2 răspunsuri:
| xSega a răspuns:

Depinde ce placa de baza ai, sau vrei sa schimbi si placa si procesorul?

| xVictor a răspuns:

Amd ryzen. orice din gama amd ryzen. ^_^