| WarMan a întrebat:

Am o placa video nvidia geforce 6150se nforce 430 si cand imi instalez windows 7 imi arata ca are memoria de 64 mb iar pe windows xp imi arata ca are 256 mb. Ii pot mari memoria, si daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| MishuD a răspuns:

Ai o "placa video" onboard care foloseste memoria RAM. Poti sa ii cresti capacitatea de memorie alocata din BIOS Setup.
Cand pornesti computerul apesi F2, Del sau F10 (Sunt mai multe variante, de obicei la boot scrie pe ecran "Press... to enter setup") si dupa ce intri in BIOS Setup cauti "Onboard Video Memory"(sau ceva asemanator, divera in functie de bios) si cresti cantitatea de memorie alocata.