| Glaeder a întrebat:

Salut, am o problema, acum 5-6luni, intr-o dimineata am scos din priza calculatorul si toate celelalte cabluri pentru a face putina curatenie. Dupa ce l-am bagat inapoi in priza, nu mai dadea nici un semn de viata. Acum, in prezent, m-am decis sa-l repar, am toate componentele, cpu, cooler, placa video integrata, ram, speaker, etc, am montat tot, am cumparat un cpu nou deoarece cel vechi avea pinii indoiti.Montez tot, nu da niciun semn de viata, nici macar un beep din partea speakerului. Mentionez ca sursa merge, deoarece am pornit-o la rece, introducand un termoconductor la firul verde si cel negru. Placa de baza nu se vede ca si cum ar fi arsa, adica, condensatorii is ca si noi, nu are nicio arsura nicaieri, dovada: https://ibb.co/fnDFRft nu imi dau seama ce s-a intamplat. Am scos bios-ul(acel banut) si l-am lasat afara pentru ceva vreme, gandindu-ma ca e din Bios, dar tot nu s-a pornit, repet sursa merge. Ma puteti ajuta cu un sfat, sau poate ati avut si voi o problema asemanatoare. Multumesc anticipat.P.s:Sursa nu este defecta.

1 răspuns:
| 4ndr33y a răspuns:

Switchurile de power si reset le-ai conectat bine? Proba cu sursa nu confirma ca e in totalitate buna, o pornesti si verifici cu un multimetru daca iti da voltajul de pe schema.
Banutul e o baterie de 3V, nu BIOSul. Vezi ca BIOSul se reseteaza in mai multe moduri, cauta manual placii si verifica pas cu pas instructiunile de asamblare si troubleshooting.