| Aodi a întrebat:

Am o problema. Am luat WannaCry. CE POT FACE?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Ai 2 optiuni.
1. Daca te arde de ce date ai pe hdd, platesti si poate ca baietii iti vor da cheia de decriptare.
2. Formatezi tot si reinstalezi, dar datele sunt pierdute.

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Formatezi.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, foarte rau acel virus dupa cate am vazut, formatezi absolut tot hdd-ul daca te pricepi, daca nu ii zici unuia ce se pricepe sa iti formateze absolut tot hdd-ul si sa iti instaleze un windows, funda?

| AKARA0 a răspuns:

Reinstalezi windows-ul/Linux
Formatezi tot.
Eu îți recomand să folosești Linux (ca un fel de Windows), la început o sa fi de para ciudat, dar n-o să mai ai treabă cu virușii de acum in colo. Îl rogi pe cineva care știe să-ți instaleze Linux
P.s: este gratis și nu ai nevoie de licență.

| danutzu96 a răspuns (pentru AKARA0):

WannaCry e doar pentru Windows, el utilizand serviciu SMB pentru infectia prin retea.

| AKARA0 a răspuns (pentru danutzu96):

E de la autocorector cand scriu Windows îmi apare și Windows/linux, n-am observat o sa șterg sugestia

| Mattias1 a răspuns:

Reinstalezi Windows-ul