| AGOR a întrebat:

Salut am o problema. Am pornit o scanare in sistemul de botare dar dupa ceva timp am inchis-o acum cand pornesc laptopul ecranul nu-mi merge dar luminile se aprin ce as putea sa fac?

7 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Defectiunea nu are nicio legatura cu scanarea, in cazul in care nu ai imagine deloc pe ecran. Probabilitatea de a avea o defectiune de natura hardware este foarte mare, posibil placa de baza defecta, GPU defect.

| AGOR explică (pentru laurentiu80):

Pai si cum as putea s-o rezolv ca inainte de scanare functiona.

| laurentiu80 a răspuns (pentru AGOR):

Cand deschizi laptopul nu ai deloc imagine pe el?

| AGOR explică (pentru laurentiu80):

Nu

| laurentiu80 a răspuns (pentru AGOR):

Problema e grava, daca nu mai afiseaza nimic. Daca nu esti meserias nu ai tu ce sa-i faci. Trebuie de vazut, probabil defect de la placa de baza. Ce model de laptop ai?

| halogen001 a răspuns:

Poate e dezactivat ecranul de la tastele laptopului. Se poate incerca pornirea ecranului apasand tastele corespunzatoare (vezi manualul laptopului) - posibil sa fie Fn+F7.

(Nu vad de ce s-ar strica placa video in timpul unei scanari.)

| halogen001 a răspuns:

Poate merge sa fie scos din priza, apoi bateria daca e detasabila, se scoate si bateria, se lasa cateva minute sau mai mult, se pune bateria la loc, se alimenteaza si la priza si se porneste din nou.