| Alfred0703 a întrebat:

Am o problema: am trecut la windows 10(de la 7) si in loc de 12gb ram imi citeste doar 8gb. Tin sa mentionez ca pe Windows 7 imi citea 12gb. Acei 4gb sunt "System Reserved". Cum fac sa imi citeasca restul?

5 răspunsuri:
| DragosTrandafir a răspuns:

Depinde pe cati biti opereaza windows-ul de exemplu cand dai click dreapta pe my computer si dai pe propriets iti arata pe cati biti opereaza windows-ul sfatul meu cumpara windows original pe CD pe 64 sau 128 de biti

| Alfred0703 explică (pentru DragosTrandafir):

E Windows 10 Pro original pe 64 biti(nu exista de 128 biti)

| LinxCont a răspuns (pentru DragosTrandafir):

Pe 128 biti e mai greu de gasit un windows sau un calculator.

32 si 64 sunt valorile uzuale care se folosesc in prezent.

| Alfred0703 explică (pentru LinxCont):

Am rezolvat problema, a trebuit sa umblu putin la placutele Ram si sa-mi ajustez setarile de oc.

| LinxCont a răspuns (pentru Alfred0703):

OK, ma bucur ca s-a rezolvat.