| BadSirChaos a întrebat:

Salut, am o problema, am un computer de gaming nu de jocuri 2 d iar fratele meu a instalat un ***** de joc de genul si vreau sa il pacalesc ca nu merge pe calculator, imi puteti scrie un model de script pentru un fisier.bat care atunci cand porneste el jocul sa nu porneasca si eventual sa apara un mesaj de genul unei erori sau ceva? Ma chinui sa il conving sa se joace astfel de jocuri pe laptopul lu' taica-miu daca ne intelegeam mai bine nu aveam problema asta dar el a re 7 ani iar eu 14...

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

1.Identifica o parte vitala a programului(a jocului-cum ar fi "game.dll" sau vezi in folderul "resources" daca exista".)
2.Fa o copie, deschide cu notepad, sterge tot, overwrite.
3.Fa un notepad pe desktop sau undeva si scrie in el asa:

XCOPY "intre astea 2 pune locatia de unde copiaza si ce copiaza " "intre astea locul" /D /C /R /I /K /Y
Alea de la sfarsit cu /D /C..etc se asigura ca nu apar erori de genu' "Are you sure" sau alte balarii pe care nu le vrei.Salveaza cu.bat.
Sper ca e clar unde trebuie sa copieze si ce trebuie sa copieze(folder-ul gol acolo unde era cel ce functiona).
Muta astea 2 chestii in start-all programs-startup.Ar trebui sa porneasca odata cu windows-ul.
Daca ai promele cu executarea la pornire incearca asta:
Start-Run-regedit-HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/MICROSOFT/WINDOWS/CURRENT VERSION/RUN si in partea dreapta click dreapta pe spatiul gol-New-Key si adauga link-ul catre.bat-ul tau.

S-ar putea sa reinstaleze jocul in alta partitie sau folder...asa ca fa mai multe.bat-uri cu locurile plauzibile si mai fa unu' in care scrie doar link-urile pentru celelalte.bat unele sub altele iar pe asta pune-l sa porneasca odata cu windows-ul.
Poti pune in fiecare.bat si un @echo off si *semnul mai mare* urmat de "nul".Nu pot scrie *mai mare/mic* pe TPU, este o eroare.

3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Stii ca poti sa stergi cateva fisiere din folderul jocului si astfel n-o sa mai functioneze, nu?

| MskDesign a răspuns:

Ai 14 ani si inteligenta de 7.La fel si cei care ti-au dat acele sfaturi.Presupun ca acel pc, a fost cumparat pentru amandoi si nu inteleg de ce sa nu il lasi pe fratele tau mai mic sa se joace pe el.Dai dovada de egoism!

| BadSirChaos explică:

1: daca sterg din fisiere o sa dea eroare cu nu stiu ce **** si o sa sugereze sa reinstalezi jocul
2: nu a fost cumparat pentru amandoi ci doar pentru mine deoarece am terminat cu 9, 92 media generala. Si chiar si asa, jocul ala poate sa il joace si pe laptop, nu ii trebuie i7 si 8 gb de ram pentru un joc 2d cu grafici de minesweeper...