| Думитреску_Джордж_1994 a întrebat:

Salut, am o problema, am un laptop Acer Aspire 5315 si vreau sa instalez win xp pe el, am incercat tot, cred ca bios-ul nu accepta sisteme de operare mai vechi decat cel cu care a venit(win vista 32bit). Ce pot sa fac ca sa instalez?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Copia originala de un xp e pe un cd. In ideea ca nu e defect nimic la laptop, cred ca ceea ce ai pr stick nu e bine copiat.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Laptop-ul tau accepta Win XP, dar drivere sunt doar de 32 biti pentru XP, VISTA si w7 si doar pentru Vista este driver de 64 biti pe site-ul producatorului.
https://www.acer.com/ac/en/US/content/support-product/50;-; Aspire+5315

Insusi windows-ul ar trebui sa se instaleze fara probleme (fara drivere).

Daca nu se instaleaza, scrie-mi in ce faza- si cu ce mesaj se opreste instalarea.

| gelu1970 a răspuns:

Laptopul tau suporta w7. eu nu m-as intoarce la xp
totusi daca vrei sa instalezi xp, intra in bios. activeaza optiunea IDE si dezactiveaza in acelasi timp optiunea AHCI.
bafta cu xp.

| Думитреску_Джордж_1994 explică (pentru gelu1970):

Eram pe ide
cand ii dau boot de pe stic(unde am winxp installu) imi apare press any key to boot from... si apas orice tasta, isi da restart si se booteaza normal...

| gelu1970 a răspuns (pentru Думитреску_Джордж_1994):

Din cate scrii e posibil ca stick sa nu fie bine facut, sau xp de pe stick nu e bun.

| Думитреску_Джордж_1994 explică (pentru gelu1970):

Folosesc o copie originala, si un kingstone de 30 gb nu e bun?

| gelu1970 a răspuns (pentru Думитреску_Джордж_1994):

Copia originala de un xp e pe un cd. In ideea ca nu e defect nimic la laptop, cred ca ceea ce ai pr stick nu e bine copiat.