| AkaM4A1 a întrebat:

Am o problema. Am un pc cu 2gb ram ddr2 si am vrut sa mai adaug 1gb, insa am pus din greseala unul ram ddr. Si imi arata ca nu e semnal, l-am scos si a pornit si a mers, doar ca dupa ce dadeam F1 ori se reseta ori ramanea negru.
M-am gandit ca e de la windows. Insa acum cand incerc sa-l pornesc ramane ecranul negru.
Placa video merge, ventilatorul de la CPU la fel. Habar n-am ce sa-i mai fac, pur si simplu nu merge. Am incercat sa bag ramul din nou, degeaba. Nu stiu ce are, dau funda.

5 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Posibil sa fi prajit placa de baza, sau sa fi stricat cealalta placa ram. Cam asa se manifesta la ram mort, isi da restart continuu sau ramane negru. Trebuie schimbata memoria ram, si fii atent sa iei o placa ram compatibila cu placa de baza, ca altfel iar parlesti pc-ul. Ai grija ca sunt de mai multe feluri.

| AkaM4A1 explică (pentru Arthiom):

Placa de baza, ma gandesc ca daca s ar fi ars. N ar mai fi mers collerele, placa video, dvd rw. Poate sa fie ramul. Insa sunt confuz pentru ca a mers 1-2 ore dupa, timp in care ori isi dadea restart ori cand ajungea laloading ul windows ului se facea negru.

| Arthiom a răspuns (pentru AkaM4A1):

Coolerul de la cpu merge cand pornesti pc-ul? Porneste pc-ul in safemode si vezi daca face la fel.

| AkaM4A1 explică (pentru Arthiom):

Pai merg toate coolerele, placa video, nu apare nimic. Negru, butonul de la monitor ramane rosu

| Arthiom a răspuns (pentru AkaM4A1):

Daca ai posibilitatea, pune unitatea cu un cablu hdmi/vga/dvi sau ce ai la un televizor si vezi daca ai imagine. Daca ai imagine inseamna ca problema e la monitor sau la cablu.