| Vectra1 a întrebat:

Am o problema. Azi am incercat niste comenzi in cmd de pe internet pentru ca nu mergea sa reinstalez windowsul (imi dadea o eroare ) iar acum cand aprind calculatorul (chiar si fara stickul de windows) imi apare "windows failed to start a recent hardware or software change might be the cause windows 7 0x0000098" si apar 3 pasi acolo. Ma pune da apas enter sau esc si daca apas se restarteaza pc ( practic nu mai pot sa il aprind... Se opreste la chestia aia ) ajutor va rog

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai ai un telefon ceva cauti pe google tutorial si ti-l faci singur. Acum la service depinde, la mine e 50 lei venit acasa dar imi baga doar windows si office, ai grija sa nu-ti bage virusi la service la care lasi pc-ul, am o ruda la care ii bagase virusi de nu putea sa deschida nici google din cauza reclamelor si a trebuit sa ii scot fiecare virus in parte...

| Vectra1 explică (pentru anonim_4396):

Am cautat, dar nu am gasit.imi poti da tu link?

| Copila2016 a răspuns:

Ca sa instalezi un windows iti trebuie un CD sau Stick, tu nu poti face asta singur ca si eu am incercat, du-l la un service si te va costa 100 lei windows-ul

| DaDuSH a răspuns (pentru Copila2016):

Poate face asta singur

| DaDuSH a răspuns (pentru Copila2016):

Trebuie sa pui windowsu pe un cd/stick.
Eu iti recomand sa folosesti RUFUS pentru a face asta.
Dupa ceea, bagi cd-ul/stick-ul in calculator si ii dai restart, imediat dupa apesi pe F12, nu este tot timpul F12, s-ar putea sa difere, dar implicit e F12.
O sa-ti apara un meniu, din nou, depinde de calculator, nu sunt toate la fel. Tu trebuie sa ajungi la boot options. Ori o sa iti dea la inceput sa alegi mai multe chestii acolo, printre care si cd-ul/stick-ul, daca nu apare acolo, te duci la boot options si muti stick-ul/cd-ul sa fie primul in lista
Sper ca te-am ajutat ^_^

| anonim_4396 a răspuns (pentru DaDuSH):

Iti spun eu parerea unui user care are cunostinte relativ slabe despre instalarea unui windows? Este 0 ce ai spus tu acolo pentru el. In primul rand, nu stii daca are sau nu partitia de bootare a hdd-ului in GPT sau MBR, mai apoi, trebuie sa selecteze in BIOS optiunea UEFI, iar pentru el, ca sa acceseze si BIOS, poate fi greu, de ce sa il incurci prin cuvinte si sa ii spui sa apese pe tastele F11-F12, pentru boot menu, cand el poate nu stie nici macar sa creeze un stick bootabil prin programul Rufus. Sfatul meu pentru cei ca el, care se afla intr-o situatie de genul, sa apeleze la un service specializat in calculatoare, pretul cred eu pentru toate cele este maxim 100 ron. Nu toti stiu sa partitioneze/formateze/converteze partitiile hdd, sa faca un windows si etc, mai rau il incurci, umbla si prin bios, mai face si pe acolo vreo setare total anapoda, cu toate ca se poate da default din fabrica, dar ce rost are atata sa se complice? Cel mai bine pentru el si cei aflati in aceasta cauza si nu au suficiente cunostinte despre asa ceva un service de calculatoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E perfect sa apeleze la un service. Mai ales ca dupa nu stie sa bage driverele, poate nu stie de unde sa introduca licenta sau sa-si instaleze programele, si chiar daca ar face aia cu instalatul nu s-ar descurca dupa...

| Chief a răspuns:

Ar trebui sa faci un stick bootabil nou. S-ar putea sa nu-l mai poți reinstala de pe stick-ul acela, și să trebuiască altul. Bafta!