| Bolovan_Claudiu_1997 a întrebat:

Am o problema. Cand aprind calculatorul nu mi se aprinde monitorul, dar calculatorul merge. Se deschide windowsul fara probleme. Daca ma duc langa monitor aud un ticait ca si cum ar vrea sa se deschida dar nu poate si un bipait la fiecare cateva secunde (de la monitor, nu calculator - deci nu e problema cu BIOSurile) Am incercat alt monitor si merge. Se mai poate repara monitorul sau as putea sa ii fac eu ceva? (monitorul e un Samsung SyncMaster 913v)

Răspuns Câştigător
| Moise_Cristian_1985 a răspuns:

Monitorul se poate repara dupa sunetul scos, problema este de pe condensatorul principal de pe sursa se poate schimba cu unul de 400V si 80-400uF (micro farazi) daca e cazul inlocuiti si alti condensatori de valori mai mici 25v/35v 1000/2200uF

| Bolovan_Claudiu_1997 explică (pentru Moise_Cristian_1985):

Am uitat sa precizez ca pana azi tot facea asa dar intr-un final se aprindea, astazi l-am lasat o ora aprins si tot nu s-a aprins monitorul (miscam mereu mouse-ul ca sa nu intre in stand-by). Dar mersi de raspuns.

| Bolovan_Claudiu_1997 explică (pentru Moise_Cristian_1985):

Stii cumva din ce cauza s-a produs asta? Adica uzura, caderi de tensiune?

| Moise_Cristian_1985 a răspuns (pentru Bolovan_Claudiu_1997):

Asta e problema la Samsung se usuca condensatorii in 2-4 ani, apare problema daca nu este deconectat de la priza, sursa ramane mereu alimentata chiar daca ecranul este stins

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi cu monitorul la orice atelier reparatii televizoare, si il repară, exact cum a zis si colegul, condensatorii sunt arsi, umflati uscati, de aceea el are un ticăit, se protejeaza sursa ca a detectat un supra consum si sa nu arda si procesorul atunci nu se mai deschide si ticăie, semn ca il"doare" ceva si trebuie urgent tratat. Dul la "doctor" la specialist.