| Daryus3k2 a întrebat:

Salut, am o problema cand vreau sa instalez driver-ul pentru placa video. Am un PC pe care nu prea il folosesc, are un GTX 480 pe el si am o problema.

Acum ceva timp, 2-3 luni a aparut o versiune noua la driver-ul pentru placa video, am dat update la program si din momentul ala cand deschideam PC-ul imi spunea ceva de genu "Your PC ran into a problem and needs to restart " si isi dadea restart, cand isi dadea restart aceeasi chestie. Am reinstalat windows-ul, merge totul bine pana la partea cand trebuie sa instalez driver-ul pentru placa video, cam cand e pe la jumatate imi zice aceeasi chestie si isi da restart, am incercat si o versiune mai veche la driver dar tot asa. Care ar fi problema?

1 răspuns:
| CM7YRE a răspuns:

Chiar daca sigur iti da bluescreen (incearca sa instalezi cu drivereasy, 3dchip, sau orice alt program, poate te ajuta) ideea de bluescreen o verifici in felul urmator:
Erorile sunt de 2 tipuri: software, si hardware.
In primul rand, bazandu-te pe ideea de software poti:
-instaleaza/actulizeaza diverse drivere (toate: video, audio retea etc)
-instaleaza runtime-urile necesare http://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/
-reinstaleaza si un windows potrivit pentru sistemul tau de operare (intre 7 si 10), ceva cat mai "curat"
-actualizeaza bios-ul
Hardware:
-verifica hdd-ul cu hdd sentinel sa vezi daca e de la sta
-verifica toate cablurile sa fie legate corect
-verifica temperaturile la placa video/procesor (core temp, gpu temp etc.)
-Incearca sa testezi fiecare componenta pe alt sistem daca ai
-testea ramii cu memtest (in general poate sa fie si de-aici).
Inainte de toate, daca ce primesti tu e un bluescreen, fa-ti un dump:
https://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Strange mai multe dump-uri sau macar unul, si fa-i o analiza (simpla, instaland bluescreen viewer, sau complexa cu un debugging tool) si atunci o sa vezi sigur de la ce e.
https://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html
Incearca sa refaci situatia in care iti da crash pc-ul, conteaza foarte mult daca doar se blocheaza, daca e blackscreen, bluescreen, etc.