| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu acceleratia GPU.
Am nevoie sa activez acceleratia GPU pentru ca After Effects sa functioneze rapid, iar randarea la fel.
Am Intel(R) HD Graphics 4000. Am citit pe forum-urile straine ca Adobe nu mai suporta Intel, insa am bagat versiunea 2015 la after effects. La versiunea 2019 primeam mesaj la inceput in care scria ca nu este suportata versiunea, la 2015 nu scrie asta.
Am si quicktime, insa nu reusesc sa activez acceleratia GPU.
Eu am diferit bios-ul fata de ceea ce e pe internet (am laptop), din program nu merge sa o activez deoarece nu este optiunea "gpu" selectabila. Am incercat sa adaug numele "Intel(r) hd graphics" la "supports files", undeva intr-un notepad unde era o lista cu restul numelor, nu functioneaza.
Am actualizat driverele.
Cand intru, continua sa imi spuna ca trebuie activat GPU(CUDA, o versiune mai mare de 5).
Am instalat CUDA, insa dupa cum vad este pentru Nvidia, iar eu am Intel... abia acum mi-am dat seama.
ar mai fi o varianta sa activez din control-ul panel de la Intel hd graphics, insa difera de control panel din tutorialele la care m-am tot uitat.
In cazul in care GPU nu este activat, videoclip-ul continua sa se incarce foarte greu atunci cand apas pe "preview" sau 0 pe numpad. Atat audio, cat si video.
Nu pot edita si nici atat privi videoclipul in acest mod.
Caracteristicile laptop-ului meu sunt:
Intel(R) Core(TM) i5-3320M CPU 2.60 ghz 2.60 ghz
memorie 8 ram
lucrez pe 64 bit
si windows 10. (entreprise)
Exista alta modalitate prin care videoclipurile sa se incarce mai rapid la preview si la randare? Eu stiu doar de GPU. Va rog sa ma ajutati. Am nevoie pentru a edita niste videoclipuri si nu dispun de un pc performant.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

PREMIERE și After Effects au nevoie in primul rand de procesor puternic, placa video nu lucrează decât când adaugi o tona de efecte pe video.

Acum, următoarea problema ar fi ca ai un laptop vechi cu procesor slab, iar de video nu mai zic.

As fi zis sa încerci cu alt program, dar cam toate lucrează cu placa video, care la tine e integrata și extrem de slaba.

Incearca totuși DaVinci Resolve, are și editor video și modul de efecte similar cu After Effects integrat în același pachet (modulul pentru efecte se numește Fusion).
ȘI E GRATUIT, îl gasesti pe site ul oficial, în partea de jos.

Daca merge la fel, mai exista o sansa:
Blender.
Are și editor video, și modul de efecte, și e tot gratuit, iar cu optimizarea resurselor sta bine.
Atata ca are o interfață complexa, greu de învățat.
Însă exista tutoriale suficiente pe internet.