| catalinus13 a întrebat:

Salut.
Am o problema cu anumiti oameni care dau flood de internet si este deranjant.
Intrebarea mea este : cum pot sa fac sa scap de amenintarea asta, cu ce programe, prin ce metode?
Mersi anticipat.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu un minim de firewall setat corect

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Flood-ul nu se poate bloca din modem/router, daca ar fi asa usor n-ai mai auzi de atacuri DDoS contra bancilor si altor websiteuri (ar baga sapte linii de iptables si-ar scapa de flood). Orice octet trimis de flooder catre IP-ul tau este un octet pierdut pentru conexiunea ta, chiar daca routerul tau il neaga. E ca si cum ti-ar da unul telefon si tu in loc sa pui telefonul in furca blochezi doar sonorul.

| Frank51 a răspuns:

Iti trebuie un VPN.