| stef1290 a întrebat:

Salut am o problema cu bateria de la laptop eu timp de 3 ani nu am folosit-o de loc si sa dascarcat complet laptopul o recunoaste dar nu o incarca. Ce pot sa ii fac?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pornesti si lasi pornit laptop-ul timp de cca. o ora, dupa care-l stingi.
Scoti din priza incarcatorul pentru un sfert de ora, dupa care il conectezi inapoi, sa se incarce bateria.
Urmaresti Led-ul de incarcare si lasi sa se incarce timp de o zi sau pana ce Led-ul indica incarcarea terminata.
NU PORNESTI LAPTOP-ul in tot acest timp, pana ce nu se indica bateria incarcata!

Daca in cca. 24 ore Led-ul de incarcare nu indica inca bateria incarcata, atunci intrerupi iarasi incarcarea pentru jumat de ora - o ora. Cu alimentatorul scos din priza incerci sa pornesti laptop-ul, dar nu mai mult de 2-3 minute! Daca porneste, atunci bateria este salvata! Bagi inapoi alimentatorul in priza, lasi laptop-ul sa se incarce, iar dupa ce s-a incarcat 100% il poti opri, problema fiind rezolvata. happy

Daca nu porneste, atunci lasi laptop-ul stins si-l pui iarasi la incarcat, din nou o zi intreaga.
In cazul ca nici acum nu porneste deloc doar de la baterie (cu alimentatorul scos), atunci bateria este moarta, trebuie schimbata.

| Catrice a răspuns:

După 3 luni în care nu folosești bateria, se 'descarca'.
nu poți decât sa o schimbi cu una noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic. Bateriile alea au un cip. Si poti sa le descarci si sa le incarci de x ori. Bateriile in sine sunt ok, dar cipul acela iti da limita. Eu l-am tinut numai pe curent, cu sau fara bateria bagata.
Si ce crezi, bateria tine ca-n prima zi. 2 ore, cel putin.
Dar se intampla rar sa il folosesc pe baterie.
Eu iti bat la pariu ca, chiar daca te-ai duce cu ea undeva, sa iti schimbe celulele, cu altele noi, si bagi bateria in laptop, iti va arata la fel. happy

| XxRedXx a răspuns:

Ori sa schimbii bateria sau sa iei alt incarcator