| TheHappyJoint a întrebat:

Am o problema cu calculatorul. Cand il pornesc scoate un sunet ciudat si dupa 5 minute trebuie sa lovesc usor unitatea ca sa-l opresc. Acum sunetul vine din 5 in 5 minute. Ce as putea sa-i fac?

Răspuns Câştigător
| Rares5 a răspuns:

Vezi daca componetele sun la locul lor(in unitate), mai exact daca sunt fixe, probabil placuta de rami nu-i montata corespunzator( scoate-o si introduo la loc din nou), daca ai mai multe fa acelasi lucru, mai curatal de praf, sa nu-ti faca scantei sursa( daca facea simteai un miros), vezi si daca ai virusi( folosete avira free, este o recomandare), fai o verificare toatala. Poate zici ca de la virusi nu are ce sa fie, ai dreptate dar fai o verificare toatala chiar si reinstalarea windowsului.Nu-l mai lovi, uita-te si la cd-dvd rom(unitatea optica)

5 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

Mai curata-l de praf in interior si de virusi

| Th3Public3N3MY a răspuns:

@Raresc, pentru cultura ta generala(nu e din rautate) daca nu era memoria ram prinsa bine, nu mai pornea pc-ul, speakerul scotea un tiuit non-stop! Revenind la intrebare: Poate, un ventilator de carcasa sau cel de pe radiatorul(coolerul) procesorului atinge vreun fir sau altceva... Incearca sa faci putin wire-management daca ai posibilitatea. Sau ai prea mult praf in el. O fi vreun soricel prin el(glumeam :d). Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deschide-i carcasa si aspira praful apoi instaleaza-ti windows-ul si toate programele de care ai nevoie si nu uita de antivirus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curata coolerele...

| alexsok a răspuns:

Nul mai lovi desfal si daca nu vezi nimic in neregula du-te al un specialist daca esti din Bucuresti zi-mi cati zic eu unde sa te duci