| cristiano9 a întrebat:

am o problema cu calculatorul de cateva zile, am windows 7 iar de la un timp mi se blocheaza pc'ul (se blocheaza ledul rosu de la unitate, nu se mai aude nimic) Cand deschid calculatorul se incarca windosu normal pana ajunge la mesajul Welcome, acolo se blocheaza vreo 2-3 minute apoi porneste, dar nu pot deschide nimic, daca deschid o pagina de internet se blocheaza 50 secunde sau o alta aplicatie la fel, intr'un final sunt nevoit sa'i dau restart pentru. ca nu se mai misca nimic. Imi apare si acest mesaj http://postimage.org/image/b26a4h9p7/ care e problema? sau ce trebuie sa fac. fara instalare windows ca nu am!
Funda+vot!

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

1.Mai intai descarca si instaleaza un antivirus ca nu ai!
2. Daca nu faci nimic la pc si dupa un timp se blocheaza, atunci inchide browserul si ce aplicatii mai ai deschise ->si nu se mai blocheaza.
3. Faci o devirusare cu MalwareByte Antimalware inainte de instalare antivirus nou.
4. Foloseste Advanced System Care si curata hardul, registrii, optimizeaza windows-ul.
5 Vezi in Task Manager ce iti consuma mult din resurse.
6. De altfel vezi si in Start -> Run scrie MSCONFIG ->clik pe STARTUP ce programe ai bifate. Aici poti sa-mi spui mie si eu iti spun ce sa debifezi.

| jhonny999 a răspuns:

Led rosu intermitent ne indica functionare Hard
Led rosu oprit Hard oprit
Verificare Hard, daca se aude zgomot, vibreaza, sau se opreste brusc, tragem concluzia caci avem un hard defect.
Verifica sa nu se fi miscat vreun cablu si datorita unui contact imperfect Hdd sa nu se alimenteze ceace poate duce la oprire.

| cristiano9 explică (pentru jhonny999):

Nu se opreste ledul, dar se blocheaza cand vreau sa deschid ceva (adica ramane rosu, numai licare), nu scoate nici un zgomot ciudat.

| K0sti a răspuns:

"fara instalare windows ca nu am"...asta nu e un motiv. Te zbati si faci rost. Da problema mare nu asta e. Mai nasol e dupa ce povestesti tu acolo, ca ai HDD-ul busit!