| OmObisnuit a întrebat:

Salut, am o problema cu calculatorul, ii dau drumul si monitorul nu se aprinde adica ramane imaginea neagra.Beculetul de la monitor este verde, palpaie si nu scoate nici un beep calculatorul, cred ca este ceva de la placa de baza pentru ca daca ledul era portocaliu era de la placa video.Intrebarea este:ce are si cum pot rezolva?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi placa video, slotul de pe placa de baza, cablul de legatura sau chiar monitorul. Trebuie verificate fiecare in parte. Pentru placa video ar trebui sa imprumuti de la un prieten o placa video.

| untu a răspuns:

Nu ai ce sa faci? Du-l la serviceul autirizat si sa-l ai la tine certificatul de garantie!

| AnneNichol1 a răspuns:

Conecteaza-l la un alt calculator si vezi daca merge daca nu trebuie sa iti cumperi alta placa happy

| cristiancriss a răspuns:

Sallut aici poate fi 4 probleme devina, ori rami ori procesoru ori placa video sau monitoru-l, si ca sa iti dai seama ce e stricat conectezi tastatura si aprinzi pc-ul si te uiti la leduriile de la tasta daca ledurile o sa palpaie toate 3 dupa 3 secunde ce ai aprins pc-ul inseamna ca rami si procesoru-l e bun ori placa video e dusa sau plasma.

| Georgianamadalina13 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru, e de la monitor, eu mi-am schimbat monitorul, unitatea nu avea nimic.