| Sorinlelele a întrebat:

Am o problema cu cartusele de la imprimanta,le incarc si nu se printeaza, ca sa se printeze trebuie sa reincarc cu multa cerneala si curge singura dupa si pe foaie in exces. Cum as putea sa le reincarc?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E cumva HP?

| Sorinlelele explică (pentru sierra1):

Da

| sierra1 a răspuns (pentru Sorinlelele):

Ia-ți altele, ale sunt "gata"

| dannyel86 a răspuns:

Nu ai spus despre ce model este vorba (producator, serie).
Cartusele nu trebuie umplute in totalitate. De aceea unele modele refuza imprimarea, tocmai pentru a nu exista scurgeri de cerneala pe foaie sau in imprimanta.
De cand nu ai mai folosit modelul tau?
(ca sa pot da sfaturi detaliate, e necesar sa stiu ce fel de imprimanta ai)

| Sorinlelele explică (pentru dannyel86):

Imprimanta
HP 3639 si cartusele sunt 302.

| dannyel86 a răspuns (pentru Sorinlelele):

Eu am tot multifunctionale Hp si am lucrat cu ele ani buni.
Intamplarea face ca am un model care foloseste tot cartuse 302 si care merg de mai bine de 5 ani.
Tot secretul e sa nu lasi cerneala sa se usuce in cartuse. Sa printezi macar o data la 2 saptamani cateva foi.
Atunci cand reumpli cartusele (banuiesc ca ajutat de o seringa), cand cerneala iese deasupra, te opresti si tragi 1-2 ml de cerneala inapoi in seringa. Asta pentru a nu pierde cerneala pe capul de printare al cartusului (daca cerneala iese pe acolo e semn bun, inseamna ca ale tale cartuse nu sunt infundate).Cat timp cartusul e umplut in exces, multifunctionala nu va scoate foi tiparite.
Tamponeaza cartusul negru pe un servetel umed, apoi uscat, pentru a vedea daca, in conditii normale, lasa urme pe servetel (dungi negre).
E bine sa verifici starea cartuselor din softul care a venit odata cu driverele.
Daca ale tale cartuse sunt demo (primite odata cu imprimanta), acestea nu au, de obicei, durata mare de functionare. Trebuie inlocuite cu unele mai incapatoare si mai durabile.
In caz ca 302 negru lasa dungi negre pe servetel si nu are scurgeri, dar foaia iese tot alba sau multifunctionala nu printeaza deloc, e bine sa faci testul cartusul negru fara cel color (scoti cartusul color din imprimanta si il folosesti doar pe cel negru; mi s-a intamplat si mie).
In softul imprimantei sunt afisate si erorile de functionare. E util sa tii cont si de ele, atunci cand nu ai de ales (mi-am schimbat cartusul negru pentru ca imprimanta nu il mai recunoastea).

| ziftode a răspuns:

O imprimanta pe cerneala costa 200 lei
cartusele imprimantei costa... OMG, 190lei
deci imprimanta de fapt costa 10 lei

DAR DACA VREI SA FACI SCHIMB LA CARTUSE
******DE FIECARE DATA***** CAND VREI SA FACI SCHIMB LA CARTUSE
te costa 190 de lei (aproape cat o imprimanta noua)

ASA E POLITICA PRODUCATORILOR DE IMPRIMANTE

crezi tu (SINCER) ca ei nu o sa isi protejeze politica si MAI ALES PFOFITUL, facand diverse cioace, cum ar fi

cand reincarci (ilegal dpdv al producatorului) sa se scurga
cip in cartus, ai printat X pagini, si NU MAI MERGE CARTUSUL, chiar daca il reincarci cu cerneala
ETC.

iti urez un bun venit calduros in MAFIA imprimantelor, sper sa faci fata, insa ar trebui (SINCER) sa treci pe imprimante laser, pentru ca astea de cerneala chiar sunt complet "duse" (platesti cam cat toata imprimanta la fiecare "schimbare" de cartuse)