| PainTech a întrebat:

Am o problema cu driverul de la placa video AMD. Am reinstalat Windows de curand si nu reusesc sa instalez noua versiune a driverului pentru placa video AMD r5 m230 ( laptop ).

Instalarea se blocheaza la 98% ( pe Adrenalin 2020 Edition 19.12.2 ) sau la 72% ( Adrenalin, versiunile mai vechi ). Chiar daca il las cateva ore nu isi revine. In momentul in care il opresc si il pornesc iar ma intampina un frumos bluescreen ( driver error ) sau blackscreen. Noroc cu restore-pointurile ca reinstalam Windowsul de 12 ori pana acum...

Singurul driver pe care am reusit sa il instalez e unul din 2015 ( 15.200. 1062.1004 ) care nici nu lasa placa video sa ruleze ( in OCCD imi da eroare cand incerc sa rulez un test pe placa video dedicata).

Visual C++ ( 2012, 2013, 2015-2019 ), Silverlight,.NET ( v4.0.30319 ) sunt instalate. Windowsul 10 (activat) e cu actualizarile la zi. In timpul instalarii driverului actualizarile erau oprite si setat sa nu instaleze automat driverele. La fel si protectia anti-virus ( Windows Defender ).

Am incercat sa sterg driverul actual cu DDU, sa instalez din SafeMode, sa sterg driverul din safemode si sa instalez normal, etc. Am incercat pana si driverpack, dar si asta s-a blocat. La versiunea 2020 a driverului am bifat si optinea "clean install". Din sfc /scannow Windows-ul nu are probleme. Nimic nu merge. Tot ce deschid ruleaza pe placa video integrata ( HD 4600 ), toate celelalte drivere sunt la zi.

Ce pot sa fac?

https://imgur.com/a/ETl3uK5

21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea mea: Windowsul are o defectiune! Incearca sa iei alta varianta de windows si inceaca sa instalezi driver-ele cu driverscloud: https://www.driverscloud.com/en/features

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt situatii cand ordinea de instalare conteaza, respectiv un driver /program nu se dezinstaleaza complet si creaza conflicte.
Regula este ca, dupa instalarea Windows-ului, pasul imediat urmator sa fie instalarea tuturor driverelor.
Daca dorim sa inlocuim un driver cu alta versiune, atunci intai trebuie sa-l STERGEM (din Device Manager), dupa care imediat sa instalam noul driver (de obicei acesta e important la driverele video).
Exista si situatii extreme, cand componentele fizice fac probleme, iar in aceste cazuri de compatibilitate este indicat sa folosim alta componenta sau combinatie de componente hardware.

| PainTech explică (pentru Bula):

"Regula este ca, dupa instalarea Windows-ului, pasul imediat urmator sa fie instalarea tuturor driverelor."
Al doilea lucru pe care l-am facut dupa instalarea windowsului au fost actualizarile, apoi driverele.

"Daca dorim sa inlocuim un driver cu alta versiune, atunci intai trebuie sa-l STERGEM (din Device Manager), dupa care imediat sa instalam noul driver (de obicei acesta e important la driverele video)."
Am facut asta de vreo 3 ori pana am inceput sa incerc cu DDU.

"Exista si situatii extreme, cand componentele fizice fac probleme"
Placa video mergea perfect inainte de reinstalarea windowsului.

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Respecta ordinea instalarilor.
De la inceput.

| PainTech explică (pentru Bula):

La ei pe forum s-a menționat faptul că driverul de la placa integrată, actualizările de Windows, inclusiv cele opționale și visual c++ trebuie instalate inainte de a instala driverul de la placa dedicată.

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Daca driverele lor se folosesc de Visual C++, atunci inseamna ca au drivere destul de subrede, nu prea conforme cu Windows-ul (de baza).
Ce ar fi sa fie obligati toti utilizatorii de Windows sa-si instaleze si Visual C++ (care este contra cost (!), pentru a putea volosi o amaraciune de placa video?
Aproape nimeni n-ar cumpara aceea placa.

| PainTech explică (pentru Bula):

Teoretic ar trebui să își instaleze singur tot ce are el nevoie...

| PainTech explică (pentru Bula):

Am reinstalat Windows și primul lucru a fost sa incerc să instalez driverul. Nici la 1% nu am ajuns...

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

In acest caz testeaza placa video (mai ales memoria video).
Incearca sistemul si cu alta placa.

| PainTech explică (pentru Bula):

Pe laptop?

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Da.
Ce laptop ai si cu ce SO a fost livrat de fabricant?

| PainTech explică (pentru Bula):

Lenovo G510, dacă țin bine minte a venit cu un Freedos. Am avut pe el 8.1 ( mergea perfect ) iar apoi 10 ( mergea perfect până la reinstralarea de Windows )

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Incearca sa reinstalezi Windows-ul de pe acelasi kit, cu care a functionat bine.
Daca in continuare face figuri, atunci e suspect hardware, in special placa video (supraincalzire GPU sau defectiune la memoria /transmisia video). Eu as incepe chiar cu testarea riguroasa a partii video, inainte de reinstalarea Windows-ului.
https://www.majorgeeks.com/files/details/video_memory_stress_test.html

| PainTech explică (pentru Bula):

Nu mă lăsa să testez placa dedicată cu utilitarul respectiv. Pe de altă parte, Intel HD Graphics merge fara probleme

| PainTech explică (pentru Bula):

Pe furmark îmi rulează la 7 fsp, dar îmi ruleaza...

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Nu "vede" placa dedicata sau da ceva eroare?

| PainTech explică (pentru Bula):

Nu vede.

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Verifica, in BIOS (UEFI) ca placa dedicata sa fie prioritara.
Daca de acolo nu poti seta, atunci incearca s-o setezi prioritar din Windows.
In multe cazuri, placa dedicata intra in functiune doar daca cerinta video impune. In acest caz, setarea trebuie sa fie pe "Auto" sau implicit.

Verifica in Device Manager, daca apar ambele placi video, normal!

| PainTech explică (pentru Bula):

In BIOS am Switchable Graphics ( pe care e setat ) și UMA Graphic. Driverul asta din 2015 care merge nu mă lăsa sa setez exact placa grafica. Tot ce am pe acolo în mare e modul de performanta și modul de economisire energie. Driverele noi sunt ceva mai bogate...

În device manager ambele sunt arătate că funcționând normal.

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Hmmmm.
Este o problema ciudata. sad
Am cam epuizat posibilitatile "online" posibile (prin TPU).

Incepe a "mirosi" a problema de fabricatie.
Incearca sa apelezi la Suport-ul producatorul producatorului laptop-ului sau la un service agreat de ei.

| PainTech explică:

Am rezolvat problema. Scriu raspunsul asta in caz ca o sa mai aiba cineva aceeasi problema si cauta pe google, sa nu isi piarda ore in sir descarcand si instaland Windows-uri, drivere si toate nebuniile...

Diagnosticul meu :
Cu toate ca am instalat eu manual visual c++,.net, directx si altele, nu cred ca erau toate sau nu erau instalate cum trebuie. Asta ma gandesc ca a fost problema, la alta cauza nu pot sa ma gandesc.

Reparare :
Am instalat CSGO de pe steam ( sa vad daca merge pe placa video dedicata, nu ma gandeam ca rezolv asa problema ), care si-a instalat singur toate necesitatile precum visual c++, etc. Se pare ca astea erau fix cele necesare pentru driverul placii video. Cand am incercat azi sa instalez driverul (19.12.3) a mers perfect.

Alte informatii (in caz ca sunt necesare pentru alte persoane):
Sistemul era complet actualizat (W10, v1903), driverul a fost upgradat "peste" versiunea 15.200. 1062.1004 (gasit pe site la Lenovo), mod de instalare fara factory reset, folosind driverul descarcat de pe https://www.amd.com/en/support/graphics/ special pentru r5 m230 (NU cel cu autodetectie).

Data : 19.12. 2019
Craciun Fericit!