| FlorinBboy a întrebat:

Am o problema cu internetul. Am modemul de la upc, conectat la pc prin cablu in placa de retea. Si e totul bun, dar am conectat inca un cablu intr-un alt slot, random, ca am 4 sloturi in modem si am mai conectat un rooter ca sa am wifi pe o arie mai intinsa. Cand bag cablu asta conectat cu rooterul la modem, se destabilizeaza reteaua si de la pc, nu mai merge, doar wifi merge, dar pe direct imi cade reteaua. Care o fi cauza? Trebuie sa mai creez vreo conexiune de retea ceva setari? Ca sa imi ia ambele cabluri sa le pot conecta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Conectarile sa le faci astfel:
Scoti cablul din calculator si introduci mufa la intrarea "WAN" a router-ului.
Restul mufelor de iesire din modem NU le mai folosesti!

Cu un alt cablu faci o noua conexiune intre o iesire "LAN" a router-ului si calculator.
Setarile router-ului le faci DOAR pentru wi-fi, restul (mai ales pentru "WAN") le lasi cum a venit din fabrica.

Astfel, vei avea semnal maxim prin router (dar ceva mai slab decat prin conexiunea directa).

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Partea de switch din modemul ala e, evident busita
asa ca
scoate toate mufele din "modem"
baga-le pe toate in routerul wifi, la sectiunea LAN
si apoi baga un singur fir din routerul wifi (tot LAN) in modemul UPC intr-un port care merge
moment in care folosesti partea de switch din routerul wifi si ti-ai rezolvat problema

DAR CORECT
ar trebui sa dai telefon la UPC si sa ii intrebi de dulce, pentru ca echipamentul lor e EVIDENT pe cale sa se duca, si ar trebui sa faci asta cu atat mai mult cu cat ai sanse mari sa se strice de tot ORICUM... mai devreme sau mai tarziu

| FlorinBboy explică:

O trebui facute ceva setari pentru ambele? sa aiba si modemul si roterul aceleasi ip?