| George_Ionut_1997 a întrebat:

Am o problema cu internetul. La un anumit timp, sa zicem 10 - 20 minute, conexiunea pur si simplu cade si imi apare ceva cu "www.google.ro's DNS adress could not be found". Dar dupa 10-15 secunde merge iar. Mentionez ca am un laptop Lenovo si stau pe wireless (router TP-Link). Am verificat si prin cablu conectat direct la laptop - aceeasi problema. Am sunat furnizorul de internet, s-a uitat, a verificat ceva dracovenii prin laptop, a zis ca totul e OK. E foarte enervant, mai ales in jocuri online in care nu-mi spune ca m-am deconectat de la internet dar creste foarte mult ping-ul.
Driverele le am updatate.

2 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Dude =) scrie corect www.google.ro si nu www.google.ro's,daca scrii corect url te conecteaza la server. DNS eror apare daca nu scrii corect url.

Lagul apare ca esti prea departe de router (pe wifi) semnal mic. De asemenea lag mai apare daca face scrut placa de retea, recomand usb adapter wifi. Si eu am 2 adaptoare. Stau cu niste antene de 30cm de +8db usb la laptop ce arata zici ca-s coarne de bivol. Ca sa prinzi la router semnal nu ajunge routerul sa fie puternic, trebuie si tu sa ai antene sa prinzi catre router. Transmitator - receptor. Si nu doar transmitator. Laptopul are antena wifi foarte slaba de +0db parca si un amplificator de cacao abia are 100mw.

daca scriu www.hdfgfdgd.com apare:

This site can’t be reached

www.gfdfsdfs.com’s server DNS address could not be found.
Search Google for gfdfsdfs
ERR_NAME_NOT_RESOLVED

| George_Ionut_1997 explică (pentru DryIce):

Dude, stiu si eu ca se scrie "www.google.ro" nu "www.google.ro's". "s-ul" ala vine din engleza. "the site's DNS adress". WTF? Sunt asa prost incat sa scrie "www.gogle.ro's"? Si in legatura cu WI-Fi-ul si semnalul mic, am specificat ca am incercat si prin cablu direct si tot asa se intampla...

Daca observi am pus in ghilimele toata eroarea aia. "www.google.ro's DNS adress could not be found". Adica "Adresa DNS a www.google.ro nu a putut fi gasita"