| SebiAdrian69 a întrebat:

Salut, am o problema cu laptop-ul cred ca este de la pasta termoconductoare, procesorul cand intru in aplicatii urca cam mult (minecraft 100% dar dupa scade la 30%) google chrome sta cam mult 20-50% in world of tanks sta normal tinand cont ca ma joc cu totul full 30-70 conteaza harta. Dar intrebarea mea e daca se incalzeste prea tare laptop-ul se poate strica ceva sau se inchide singur la timp? (am cooler 4 viteze sta la maxim happy )

Răspuns Câştigător
| GoodTV3 a răspuns:

Deci daca se incalzeste prea tare procesorul, si sa zic ca nu ai cooler se va inchide pc ul, dar nu se va intampla nimic, pentru ca BIOS ul este setat in asa fel incat daca procesorul atinge o anumita temperatura sa se inchida pe loc, pentru a nu cauza probleme.Deci nu se poate strica.
Eu am un Lenovo cu un i3 de 3 sau 4 ani, se incalzeste datorita prafului, nu a fost schimbata pasta, dar nu se intampla nimic, dar recomandat ar fi sa schimbi pasta la cativa ani... Sper ca te am ajutat!

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Pasta termoconductoare nu creste load-ul. Codul care se executa creste load-ul. Un load mare pe durata lunga creste temperatura - de-abia aici daca pasta si cooler-ul nu sunt ok creste temperatura si isi scade viteza, se inchide sau se arde.

Asadar, daca jocurile iti duc CPU-ul in 100%, s-ar putea sa ai un CPU cam slab pentru acele jocuri.

| Algo098 a răspuns:

Daca temperatura creste procesorul se opreste singur. Chiar si fara radiator, tot nu se strica. Cel putin asa ar trebui sa fie. In descriere sunt procentele de utilizare, nu temperatura. Procesorul poate lucra la capacitatea maxima 100% un timp nelimitat, cat e nevoie. Trebuie cunoscuta temperatura pentru a vedea daca e prea mare. Eu folosesc programul Core Temp pentru a vedea temperatura.

| Algo098 a răspuns:

De exemplu, la laptopul meu temperatura procesorului e in jur de 45 grade la un procent mic de utilizare, iar cand procesorul e folosit 100%, temperatura lui ajunge la 70 grade.

| Zaygon a răspuns:

Ce procesor are laptopul?