| dany19981998 a întrebat:

Salut am o problema cu laptopul, Am 2 laptopuri, unul bun și unul care are spart ecranul și am vrut sa îl conectez pe cel cu ecranul spart la cel bun, am băgat un cablu hdmi și am întrat pe laptop și am umblat la setări ca să îl conectez și acum pe cel bun se vede un albastru închis. Cum îl pot face? Cine ma ajuta are funda happy

Răspuns Câştigător
| adrianbestboy98 a răspuns:

Laptopul are doar iesire hdmi/vga nu si intrare deci ceea ce ai vrut tu sa faci nu merge, iti recomand pentru ala cu ecranul stricat acest proiect: https://youtu.be/EU_06kzi6T8?t=50s, acum din cel bun este scos cablu HDMI? informatia asta m-ar ajuta destul de mult ca sa te ajut si eu pe tine in continuare happy

| dany19981998 explică (pentru adrianbestboy98):

Da este scos.

| adrianbestboy98 a răspuns (pentru dany19981998):

Pe tastaura ar trebui sa ai un buton de ecran(de ex la mie este f4) apasa pe el si ar trebui sa ai mai multe optiuni apasa pana cand este pe computer only

| dany19981998 explică (pentru adrianbestboy98):

Nu merge. Nu-mi apare nimic, tot asa.

| adrianbestboy98 a răspuns (pentru dany19981998):

Alta informatie utila pentru mine ar fi daca ai incercat sa scoti alimentarea din el(bateria/cablu) si dupa aia sa bagi inapoi si sa vezi cand porneste daca porneste normal(adica apare prima data logoul la producator)

| dany19981998 explică (pentru adrianbestboy98):

Am încercat tot felul de comenzi și nu merge nici una...

| adrianbestboy98 a răspuns (pentru dany19981998):

Stai ca nu inteleg ceea ce am zis eu ai incercat?

| dany19981998 explică (pentru adrianbestboy98):

Logo-ul apare, se aude și sunetul de pornire, se vede și sageata de la maus, dar pe un fond negru-albastrui, și bateria nu o pot scoate, cred ca este în laptop, în carcasa nu e nici o baterie

| adrianbestboy98 a răspuns (pentru dany19981998):

Https://www.facebook.com/profile.php?id=100007431458600 da-mi mesaj pe Facebook cel mai bine :)

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel "bun" nu mai este bun, probabil i s-a defectat placa video sau chiar ecranul.
Cablurile NU se baga la intamplare, "unde intra", fiindca uneori experimentul poate fi foarte costisitor!

| adrianbestboy98 a răspuns (pentru Bula):

Nu are leagura, chiar daca a bagat cablul hdmi si intr-unul si in celalat cei +5v se transforma in +0v deci nu afecteaza nimic circuitul de obicei ecranul negru cum are el se intampla cand baga o rezolutie mult mai mare

| dany19981998 explică (pentru Bula):

L am rezolvad, e ca nou tongue laughing)